آيت الله آملي لاريجاني:غربي‌ها براي منافع خود از حقوق بشر سوء استفاده مي‌كنند

به گزارش تبيين به نقل از اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه آيت الله آملي لاريجاني در ابتداي جلسه اين هفته مسئولان عالي قضايي با اشاره به اينكه در آستانه فرارسيدن سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها به‏روايتي قرار داريم ضمن تسليت اين ايام حزن و اندوه به شيعيان و محبان اهل بيت عليهم السّلام اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا عليها السّلام عصاره فضائل و الگو در صبر و مظلوميت بود در برخي از روايات ليلة ‌القدر به فاطمه زهرا عليها السّلام تفسير يا تأويل شده است.

وي افزود: اين تفسير عجيبي از انّا انزلناه في ليلة القدر، است. در اين آيه فاطمه زهرا عليها السّلام به ليلة القدر تفسير شده است و اگر در اين معنا دقت كنيم بطوني از معاني از اين تعبير به دست مي‌آيد. در خود سوره قدر فرموده‌اند كه در ليلة القدر، تنزل ملائكه و روح است و روح خلقي اعظم از ملائكه است و روح بر همه جا مسيطر است و بر همه چيز قدرت دارد و بر همه چيز آگاهي دارد.

رئيس قوه قضاييه با مشابهت اين معنا با آنچه در مورد اهل بيت آمده است تصريح كرد: اين ليلة القدر كه "تنزّل الملائكة و الروح فيها باذن ربّهم من كل امر "، به فاطمه عليها السّلام تفسير يا تأويل شده است و از اينجا مشابهت اين معنا با آنچه در مورد اهل بيت آمده است كه مهبط وحي هستند و مختلف ملائكه هستند، ديده مي‌شود و به اين ترتيب عالي‌ترين مقام انساني براي حضرت فاطمه عليها السّلام اختصاص داده شده و بدان تأويل و يا تفسير شده است.

وي با اشاره به ادامه و افزايش دامنه حركت‌هاي آزادي‌خواهانه كشورهاي اسلامي در هفته‌هاي گذشته اين حركت‌ها را بسيار عميق دانسته افزودند: در هفته گذشته اين حركت‌ها ادامه داشت، همه اينها نشان مي‌دهد كه منشأ اين حركت‌ها عميق است و به‏خلاف توهم حكام جائر اين كشورها، مردم تقاضاها و خواسته‌هايشان خواسته‌هاي عميق ديني، اسلامي، آزادي‌خواهانه و انساني است و اين خواسته‌ها وقتي انباشته مي‌شود و در طول سالياني سركوب مي‌شود طبيعتاً با سركوب و كشتار مردم بي‌گناه هرگز فروكش نخواهد كرد.

آملي لاريجاني نهضت‌هاي اخير را كه برخاسته از اعماق فطرت بشري‌اند شعله‌ زنده انسانيت دانست و اظهار داشت: اينها شعله‌هاي زنده بشري هستند و باقي خواهند ماند و ان‏شاءالله به نتيجه خواهند رسيد و حركت‌هاي دوگانه كشورهاي غربي در اين جريان بسيار آشكار است و بر همه مردم ظاهر شده، گويي حقوق بشر در اين كشورها اصلاً صدايي ندارد و مصداقي ندارد، نه‏فقط كشورهاي غربي بحث حقوق بشر را مطرح نمي‌كنند بلكه خودشان تحريك كننده حكام ظالم اين كشورها به خشونت هستند.

وي با اشاره به سفر نماينده آمريكا به كشورهاي خليج فارس كه موجب شدت يافتن خشونت در منطقه شده است افزود: پس از اينكه نماينده آمريكا به كشورهاي خليج ‌فارس سفر مي‌كند، بلافاصله فشارها بر مردم افزايش مي‌يابد و مردم را به خاك و خون مي‌كشند و همه اينها نشان مي‌دهد كه حقوق بشري كه غربي‌ها عليه برخي از كشورها مثل كشور ما، با سر و صدا مطرح مي‌كنند جز ابزاري براي مطامع شخصي خودشان نيست.

رئيس قوه قضاييه حقوق بشر را ابزاري براي استفاده از منافع كشورهاي ديگر دانسته اظهار داشت: اين كشورها براي منافع خودشان از ابزارهايي مثل حقوق بشر استفاده مي‌كنند و الّا اگر بحث حقوق بشر واقعي مطرح باشد كشورهاي غربي نه‏فقط حقوق بشر را بلكه اخلاق را در اين كشورها به مسلخ نمي‌بردند. در بحرين كشتار مردم به آن وضع فجيع روي مي‌دهد همه شما ديده‌ايد كه چطور يك جواني را از چند متري به گلوله بستند و شهيد كردند، در عربستان هم همين‎طور و در ليبي با شدت بسيار بيشتري مردم بي‌پناه و بي‌سلاح را به خاك و خون كشيدند. اينها همگي نشان مي‌دهد كه در اين دوران و در اين عصر اخلاقيات براي كشورهاي غربي هيچ موضع واقعي ندارد و اگر صحبتي مي‌كنند فقط ابزاري بيش نيست.

آملي لاريجاني با اشاره به اينكه مردم آزاده دنيا و آنهايي كه حقيقت انسانيت را چشيده‌اند و به فطرت الهي خودشان آزادي‌خواهي دارند و به دنبال انسانهاي آزاده هستند طبيعتاً نبايد بي‎تفاوت از كنار اين حوادث عبور كنند، گفت: جمهوري اسلامي هم كه 30 سال است پرچمدار حمايت از ملتهاي مظلوم است همچنان كنار ملت‌هاي مظلوم ايستاده است، در اين جريان هم حتماً در كنار مردم بي‎پناه يمن و بحرين و ليبي و مصر بوده و خواهد بود.

وي با تأكيد بر استمرار سياست‌هاي قاطع و مؤثر قوه قضاييه در سال جاري برخي از اين سياست‌ها را بسترهاي خوبي براي اجراي جهاد اقتصادي كه از منويات مقام معظم رهبري در سال جاري است، دانسته افزود: برخورد قاطع با مفسدان اقتصادي در كنار حفظ امنيت اقتصادي براي فعالاني كه مي‌خواهند با ثروت و اموال خودشان در بستر سالمي فعاليت داشته باشند به جهاد اقتصادي كمك خواهد كرد.

وي ادامه داد: همان‎طور كه قبلاً اعلام شده است كميته‌اي براي بررسي راهكارهاي عملي براي بررسي طرح‌هاي عملياتي در خصوص سياست‌هاي مؤثر قضايي در اين زمينه تشکيل شده و اميدواريم كه هرچه سريعتر نتايج بررسي‌ها مطرح شود تا طرح‌ها عملياتي شود.

رئيس قوه قضاييه گفت: از جمله سياست‌هاي مؤثر قوه ‌قضاييه در سال پيش كه امسال هم ان‎شاءالله با قاطعيت دنبال مي‌شود بحث برخورد با اشرار و قاچاقچيان و متجاوزان به نواميس مردم و كساني كه امنيت اجتماعي را بر هم مي‌زنند، است.

آملي لاريجاني با تأكيد بر ادامه و گسترش اقدامات مؤثر دستگاه قضايي در سال گذشته افزود: در سال گذشته مخصوصاً ماههاي اخير حركت بسيار خوبي قوه قضاييه داشت، گزارش‌هايي از نيروي انتظامي و از منابع ديگر به ما رسيده است كه همين برخوردها و مجازات‌ها تأثير بسيار خوبي داشته و ما مطمئنيم كه قوه قضاييه در اين حركتي كه شروع كرده نه‎تنها عقب‌نشيني نخواهد كرد بلكه با قدرت و صلابت بيشتري اين مسير را ادامه خواهد داد و اين امور را از وظايف ذاتي خودش مي‌داند.

وي ضمن اشاره به تغيير برخي ساختارها در تقويت سياست‌هاي اصولي قوه قضاييه اظهار داشت: در ماه‌هاي آخر سال قبل دادستاني كل كشور و دادستاني‌هاي سراسر كشور موظف شده‌اند برنامه خاصي را براي اين جرايم خاص پيش‌بيني كنند و كميته‌اي جرايم خاص را دنبال كند و رؤساي كل دادگستري‌ها موظف شدند شخصاً پرونده‌ها را تا نهايت دنبال كنند. اطلاعات اينها در دادستاني كل متمركز مي‌شود، تا اگر در نقطه‌اي از كشور جرم خاصي رخ داده كه نيازمند برخورد قاطع و سريع باشد، اين برخورد انجام گيرد.

رئيس قوه قضاييه بخشي از اقدامات پيشگيري از وقوع جرم در قوه قضاييه را اقدامات فرهنگي دانسته گفت: اميدواريم معاونت پيشگيري از جرم در قوه قضاييه با همكاري همه مسئولان عالي قضايي و مسئولان اجرايي كشور كه مسلماً در بحث پيشگيري از جرم دخالت و تأثير دارند بتوانند برنامه‌هاي خوبي را در اين زمينه اجرا كنند. بخشي از اين برنامه‌ها فرهنگي است خود اين هم يك طرحي مي‌خواهد كه از همه ظرفيت‌هاي فرهنگي كشور براي اين جهت استفاده شود و البته زمينه‌هايي را مورد مطالعه قرار داده‌ايم و اميدواريم كه نتايج عملي خوبي داشته باشد.

آيت الله آملي لاريجاني استفاده از فن‌آوري‌هاي نوين اطلاعات در دستگاه قضايي را بسيار مؤثر و مهم دانسته كه موجب تسهيل در اجراي عدالت مي‌شود و افزود: بحث استفاده از فن‌آوريهاي نوين در دستگاه قضاييه مقوله‌اي است كه مطمئنم اگر به نحوي صحيح پيگيري شود مي‌تواند در تسهيل مراجعه مردم به قوه قضاييه بسيار مؤثر باشد.

در ادامه جلسه مسئولان عالي قضاييه رويكرد دستگاه قضايي در اجراي سياست‌هاي كاهش مجازات حبس بررسي و شرايط كاهش استفاده از مجازات حبس در محكوميت‌هاي مالي مورد بحث قرار گرفت.

در اين جلسه قانون نحوه اجراي محكوميت‌هاي مالي مصوب سال 1377 نيز بررسي و ادامه آن به جلسه بعدي موكول شد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

عکس امنيتي