حوزه علمیه باید همه ابعاد اسلام را پی گیری و دنبال کند / صرف حضور در بعضی مراکز و موسسات را انقلابی نمی گویند / آیا حوزه می تواند سکوت کند؟

تبیین: عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره)، حساس بودن، زمان شناس بودن ، تسلط به دانش دین و اگاهی از شیوه ها و حربه ها ي دشمنان را از ويژگي هاي حوزه انقلابي دانست، و گفت: روحانی انقلابی باید آماده پاسخ و حضور در میدان رزم باشد، چه رزم نرم و شهادت نرم يعني در هجمه ها و تخريب ها، مقاومت كند ، مثل ايستادگي علامه مصباح و دیگر مراجع نسبت به هجمات دشمن ؛ چه جنگ سخت مثل حضور و مبارزه روحانیون در جبهه مقاومت و شهداء مدافع حرم.

حجت الاسلام غفاری فر، در گفتگو با خبرنگار انجمن فارغ التحصیلان موسسه امام خمینی (ره) ، با تأكيد بر لزوم انقلابی بودن حوزه و دانشگاه، انقلابی بودن را به معنای مسلمان واقعي بودن دانست و گفت: اگر به ماهیت انقلاب اسلامی و شاخص های آن توجه کنیم، مي فهمیم که روحیه انقلابی همزاد با اسلام است.

استاد حوزه و دانشگاه، پیاده کردن و اجرای اسلام درجامعه را از وظایف حوزه های علمیه برشمرد و ادامه داد: انقلابی بودن یعنی عملیاتی کردن اسلام ،همانگونه که امام خمینی (ره) در انقلاب اسلامی هر آنچه یک انسان برای زیست متوسط نیاز داشت برای آنها نهادی تامین کرد.

وی شهدای تبلیغی را از مهم ترین شهداء عصرپیامبر صلوات الله علیه  دانست و تصریح کرد: همانگونه که در صدر اسلام جمعی برای تبلیغ اسلام تلاش می کردند حتی جان خود را هم فدا می کردند، حوزه علمیه که متکفل فهم و تبلیغ اسلام است، نيز باید همه ابعاد اسلام را پی گیری و دنبال کند.

حجت الاسلام غفاری فر با اشاره به حوادث جامعه جهانی و لزوم واکنش حوزه انقلابی گفت: امروز در بعد جهانی نظام فاسد سعودی با فاسد ترین حکومت ( اسرائیل ) کنار می آید، آیا حوزه می تواند بی تفاوت باشد.

وی ادامه داد: آیا حوزه می تواند نسبت به کسانی که با نام شیعه مروج جنگ شیعه و سنی هستند و یا  برای تصرف دومین قبله مسلمان ها اسرائیل جنگ خونین و اختلاف شیعه و سنی به راه می اندارد، سکوت کند؟

دکتر غفاری فر با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه نباید نسبت به شبهات تولید شده بی تفاوت باشند، تصریح کرد:  زمانی ما حکومتی نداشتیم و کسی به ما فرصت نمی داد که فعالیتی انجام بدهیم و به کمترین دانش اکتفا می کردیم، ولی الان حوزه نمی تواند خودش را محدود به چهارتا بحث و موضوع بکند.

عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) با اشاره به طرح شبهاتی جهت تخریب وجهه مرجعیت، خاطر نشان کرد: آيا در زمانی که  دشمنان به روش های مختلف در حال حمله به مراجع تقلید و اتهام زدن به آنها می باشند، حوزه می تواند سکوت کند؟

وی معنای حساس بودن، زمان شناسي ،تسلط به دانش دین و اگاهی از شیوه ها و حربه هاي دشمنان را از ويژگي هاي حوزه انقلابي دانست، و گفت: روحانی انقلابی باید آماده پاسخ و حضور در میدان رزم باشد، چه رزم نرم و شهادت نرم يعني در هجمه ها و تخريب ها، مقاومت كند ، مثل ايستادگي علامه مصباح و دیگر مراجع نسبت به هجمات دشمن ؛ چه جنگ سخت مثل حضور و مبارزه روحانیون در جبهه مقاومت و شهداء مدافع حرم.

استاد حوزه علمیه قم ، با اشاره به ضرورت انقلابی بودن حوزه علمیه، تصریح کرد : اگر کسی انقلابی نباشد باید اسلام را رها کند؛ نمي توان در زمانی که دشمن در حال حمله به اسلام است سرگرم به بازی با الفاظ شد.

حجت الاسلام غفاری فر، گرفتاری جدید و تحجر جدید حوزه را سرگرمی بعضی طلاب به علوم انسانی دانست و ادامه داد: غیر انقلابی بودن یعنی سرگرم مدارک این رشته ها شدن.

وی با بیان اینکه باید حوزه و دانشگاه را متوجه وظیفه شان باشند،  ادامه داد: صرف حضور در بعضی مراکز و موسسات را انقلابی نمی گویند، بلکه انقلابی کسی است که اسلام را از منابع اصیل یاد می گیرد و ادبیات روز و ادبیات دشمن را از مراکز تخصصی یاد میگیرد و به وسیله اینها از عقاید و تفکرات اسلام محافظت و دفاع می کند.

وی در پاسخ به چگونگی ایجاد روحیه انقلابی در حوزه و دانشگاه، گفت:  اولین شرط صبوری می باشد چون همیشه کارهای سخت آغازش سخت می باشد، همانگونه که مدافعان حرم که اوائل افراد مخفیانه و مظلومانه می رفتند شهید میشدند ولی با صبوریشان الان باشکوه تشیع و تجلیل می شوند.

حجت الاسلام غفاری فر شرط دوم را شناساندن دشمن به دوستان دانست و ادامه داد: وقتی مرجع تقلید نسبت به ابتذال ورزش اعتراض میکند، نماینده مجلس به جای اینکه به این بحث بپردازد یک موضوع دروغ دیگری مطرح میکند تا جامعه ملتهب شده و همه را سرگرم چیز دیگری میکند تا افکار را از بحث ابتذال موجود در ورزش منصرف کند.
وی در انتها با تاکید بر اینکه باید انرژی خودرا در جای خودش مصرف کرد، گفت:  بایبستی به مخاطبانمان بگوییم که سرگرم در ابزار نشویم هدف هوشیار کردن جامعه برای اقامه حدود الهی برای رسیدن به بندگی خدا می باشد.

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

عکس امنيتي