بازی ترک‌ها در قضیه خاشقچی به برکناری بن سلمان منجر می‌شود

 یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: آمریکایی‌ها عنوان می‌کنند تحریم‌های نفتی ایران را از ۱۳ آبان کلید خواهند زد، اما امروز این قدر تحت فشار کشته شدن این روزنامه نگار عرب هستند که ...


به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، محمد ساجدی کارشناس مسائل خاورمیانه در گفتگو با دانشجو، در خصوص بهره برداری سیاسی ترک‌ها از قضیه قتل خاشقجی در قبال آمریکا و عربستان گفت: گاهی در دنیا سیاست ناخواسته اتفاقاتی پیش می‌آید که اگر طرف مقابل زرنگ باشد می‌تواند به خوبی بهره برداری کند.

وی ادامه داد: مثلا در ماجرای کشتن دیپلمات روسی در ترکیه که منجر به قطع روابط روس و ترک‌ها شد، یک بازار مجانی روس‌ها در اختیار ما قرار گرفت که البته به دلیل بی تجربگی نتوانستیم از این بازار به خوبی استفاده کنیم.

ساجدی مثال دیگر حوادث این چنینی در عالم سیاست را هواپیمای روسی دانست که توسط اسرائیلی‌ها زده شد و تصریح کرد: اگر این اتفاق نمی‌افتاد هرگز هیچ اس 300 در اختیار سوریه قرار نمی‌گرفت و اگر امروز خاشقجی کشته نمی‌شد این فرصت طلایی در مسئله طلایی و نفت در اختیار ایران قرار نمی‌گرفت.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به استیصال آمریکایی‌ها در مسئله تحریم‌های ایران در آستانه 13 آبان گفت: آمریکایی‌ها عنوان می‌کنند تحریم‌های نفتی ایران را از 13 آبان کلید خواهند زد، اما امروز این قدر تحت فشار کشته شدن این روزنامه نگار عرب هستند که اگر نفت را تحریم کنند قیمت نفت به 200 دلار می‌رسد و اگر نکنند خواست ایران محقق شده یعنی در هر دو حالت شرایط به نفع ایران خواهد بود.

وی تصریح کرد: ترکیه نیز از شرایط فعلی بهره برداری‌های خاص خود را می‌کند اولا در خصوص پیشنهاد حق السکوت 5 میلیارد دلاری عربستان سکوت کرده و عده‌ای می‌گویند مبالغ بالاتری را پیشنهاد داده است.

ساجدی با اشاره به اینکه یکی از اهداف اصلی ترکیه در ماجرای قتل خاشقجی تنبیه عربستان است، گفت: ترکیه و عربستان از متحدان استراتژیک یکدیگر علیه داعش بودند، اما نقطه اختلاف نظر آن‌ها مسئله اخوان المسلمین بود که سبب جدایی آن‌ها از یکدیگر شد به این صورت که عربستان به شدت مخالف اخوان المسلمین بود، اما ترک‌ها موافق حضور این گروه بودند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با بیان اینکه در شرایط فعلی ترک‌ها قدرت نمایی خود را بعد از مسئله داعش به اثبات می‌رسانند، گفت: فاز بعدی عملکرد ترک‌ها تسویه حساب با آمریکایی هاست.

وی ادامه داد: آمریکا نیز در قبال ترکیه پیشنهاد مبلغ هنگفتی را داده بود تا بر سر قضیه خاشقجی سکوت کند و کوتاه بیاید، اما ترک‌ها عنوان کردند ما سه شرط برای کوتاه آمدن در سر این مسئله داریم شرط‌هایی که معمولا هم عملیاتی نمی‌شوند. شرط اول ترک‌ها آزادی فتح الله گولان مخالف سرسخت ترک‌ها بود که در آمریکا به سر می‌برد، شرط دوم عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا بود و شرط سوم ترکیه این بود که همه تحریم‌ها علیه ترک‌ها ملغی شود.

ساجدی با بیان اینکه از سه شرط یاد شده تنها امکان عملیاتی شدن شرط سوم وجود دارد، گفت: آمریکایی‌ها قطعا با این شروط مخالفت می‌کنند و نتیجه این اتفاق این خواهد شد که یا ترکیه به سمت محور شرق حرکت می‌کند و از عربستان، آمریکا و اتحادیه اروپا هر کدام به دلایلی دور می‌شود و به سمت ایران و روسیه می‌آید و شاهد این مدعا ادعای اخیر اردوغان است که عنوان کرد ترکیه هرگز ایران را به خاطر مسائل نفت و گاز رها نمی‌کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به بازی شایسته ترک‌ها در یک بازی ناخواسته گفت: به احتمال قوی این ماجرا منجر به برکناری بن سلمان خواهد شد شاهزاده شروری که حتی جانشین آن در لندن هم تعیین شده است.

وی با اشاره به تغییر رویه سعودی‌ها برای تهدید ایالات متحده گفت: چندی پیش شبکه العربیه عنوان کرد ما به دنبال از سر گیری روابط خود با ایران خواهیم بود البته عملیاتی شدن یا نشدن این خیر اهمیت چندانی ندارد مهم تاثیری است که این شایعات در فضای بین المللی و به نفع ایران خواهد داشت.

ساجدی در پایان خاطرنشان کرد: به هر حال آنچه از شرایط فعلی برمی آید بهره برداری تمام عیار ترک‌ها از کشته شدن جمال خاشقجی است که البته این روند در حال تمام شدن به نفع ایران است.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی