مرکل: توقف فروش سلاح به عربستان تا روشن شدن پرونده خاشقچی/ سناتور آمریکایی: سفیر عربستان در آمریکا باید فورا اخراج شود

صدر اعظم آلمان ضمن محکوم کردن قتل خاشقچی از سوی ماموران سعودی اعلام کرد تا روشن شدن ابهامات این پرونده هرگونه فروش تسلیحات به عربستان متوقف می شود.

به گزارش ایرنا، آنگلا مرکل گفت: تا زمانی که ابهام های کنونی پیرامون سرنوشت جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی موجود است، برلین هیچ سلاحی به عربستان نخواهد فروخت.

صدر اعظم آلمان تصریح کرد: این اقدام را به شدیدترین نحو محکوم می کنیم و نیاز ضروری است که آنچه روی داده، شفاف سازی شود.

وی همچنین پیرامون صادرات تسلیحات به عربستان تاکید کرد: در شرایط کنونی این صادرات انجام نمی شود.

سناتور آمریکایی: سفیر عربستان در آمریکا باید فورا اخراج شود
به گزارش فارس، یک سناتور دموکرات آمریکایی یکشنبه عصر به وقت تهران نسبت به قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد رژیم آل سعود که چندی قبل در کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه به قتل رسید، واکنش نشان داد و اخراج فوری سفیر سعودی از آمریکا را خواستار شد.

سناتور دموکرات «دیک دوربین» از ایالت «ایلی‌نوی» با حضور در یک برنامه ویژه شبکه خبری «ان. بی. سی» به شدت به دولت سعودی هشدار داد.

وی درباره روایت سعودی‌ها از ماجرای قتل خاشقچی گفت: «به نظر می‌رسد تنها یک نفر در کره زمین و خارج از پادشاهی سعودی روایت سعودی‌ها را قبول می‌کند و آن شخص "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا است.»

وی در ادامه گفت: «آنچه ما باید انجام بدهیم این است که همین فردا صبح، سفیر عربستان سعودی در ایالات متحده را رسما اخراج کنیم، تا زمانی که تحقیقات یک طرف سوم [مستقل] در خصوص این آدم‌ربایی، قتل و آنچه غیر این دو رخ داده و تنها خداوند به آن آگاه است، پایان پذیرد.»

دوربین افزود که رد پای «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان در تمام ماجرای قتل خاشقچی مشهود است.

به گزارش این شبکه خبری، «خالد بن سلمان» سفیر عربستان سعودی در آمریکا و برادر کوچکتر محمد بن سلمان است. وی هفته گذشته برای خوشامدگویی و استقبال از «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا به ریاض سفر کرد و زمان بازگشت او به آمریکا با توجه به اتفاق‌های پیش آمده هنوز مشخص نیست.

این در حالی است که عربستان سعودی بامداد شنبه (بیستم اکتبر) کشته شدن جمال خاشقچی را تأیید و اعلام کرد خاشقچی بعد از درگیری در کنسولگری این کشور در استانبول، کشته شده است.

دونالد ترامپ روز گذشته در «نوادا» بیانیه دولت سعودی در این زمینه و دستگیری برخی از افراد مرتبط با این قتل را «گام نخست بزرگ» خواند اما هشدار داد که هنوز حقایق آشکار نشده بیشتری وجود دارد.

وی با هشدار نسبت به پیامدهای قطع فروش تجهیزات نظامی به ریاض گفت، لغو قراردادهای تسلیحاتی با عربستان برای مجازات این کشور، به اقتصاد آمریکا لطمه می‌زند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی