سیره حضرت زهرا(س), دفاع از ولایت بود

تبیین: عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به سبک زندگی فاطمی افزود: مراد از سبک زندگی فاطمی، این نیست که دقیقا مانند ایشان زندگی کنیم, چرا که طبق فرمایش امیرالمومنین(ع)، نخواهیم توانست، اما مهم این است که سرمشق و ایده آل خود را حضرت زهرا(س) قرار دهیم.

حجت الاسلام فقیهی در گفتگو با خبرنگار تبیین با اشاره به اینکه الگوپذیری انسان، در تربیت وی نقش بسیار زیادی دارد، ادامه داد: رفتار و کردار انسان ها به مرور شبیه به کسی می شود که او را الگوی خود قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) بهترین الگو برای شیعیان است، اظهار داشت: مسلما هرکسی بخواهد، از روی اختیار الگویی انتخاب کند، سعی می کند بهترین را انتخاب کند و با توجه به نوع نگاه ها و باورها و زمینه مورد نظر، الگو ها با هم تفاوت خواهند بود.

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: در زمینه دینی هم اگر کسی بخواهد الگویی انتخاب کند، بهترین را انتخاب می کند و او کسی است بی عیب و نقص بوده و بالاترین کمالات را داشته باشد. از این رو حضرت زهرا(س) که طاهره، مطهره، علیمه، محدثه، تقیه، نقیه و اکمل افراد است، بهترین خواهد بود.

وی با اشاره به سبک زندگی فاطمی افزود: مراد از سبک زندگی فاطمی، این نیست که دقیقا مانند ایشان زندگی کنیم, چرا که طبق فرمایش امیرالمومنین(ع)، نخواهیم توانست، اما مهم این است که سرمشق و ایده آل خود را حضرت زهرا(س) قرار دهیم. به عبارت دیگر هرچند نمی توان ساده زیستی حضرت زهرا(س) را در عمل پیاده کرد، اما باید آن ساده زیستی را سرمشق و ایده آل خود دانست و سعی کرد به این ایده آل نزدیک شد.

حجت الاسلام فقیهی با اشاره به اینکه سبک زندگی همه شئونات و ابعاد زندگی را در بر می گیرد، خاطر نشان کرد: سبک زندگی فاطمی به معنای تبعیت و پیمودن سیره حضرت زهرا(س). چرا که دین و زندگانی ائمه(ع) دارای کلیات ثابتی است که برای تحقق سبک زندگی اسلامی، باید زندگی را بر آن پایه ها استوار کرد.

وی ادامه داد:  هرچند زمان و مظاهر زندگی تغییر می کند، اما انسان و کمالات انسانی تفاوتی نمی کند. لذا اگر امری آن زمان، قبیح بوده امروز هم قبیح است. لذا تفاوت زمان و مظاهر زندگی منافاتی با الگو قرار دادن زندگی حضرت زهرا(س) ندارد و باید کلیات و واقاعیات ثابت در زندگی ائمه(ع) را الگوی زندگی قرار داد.

وی مطلوبیت فرزند آوری در اسلام را یادآور شد و با اشاره به فرزند آوری حضرت زهرا(س) اظهار داشت: اگر آن زمان گسترش نسل انسان های پاک و شیعیان مطلوب بوده, امروز هم مطلوب است و اگر در برهه ای به خاطر مسائلی- صحیح یا ناصحیح –  در کشور کنترل جمعیت صورت پذیرفته است، عمومیت ندارد و مربوط به دوره ای خاص بوده است .

وی دفاع از ولایت را از سیره حضرت زهرا(س) دانست و خاطر نشان کرد: در زمانی که عده ای فریفته دنیا شده و ولایت را رها کردند، دختر 18 ساله پیامبر(ص) که عزت و عظمت او بر همگان روشن بود، به پا خاسته و تمام قد از ولی خدا به دفاع پرداخت و  همان دختری که حاضر نبود جلوی مرد نابیان حاضر شود، به خاطر دفاع از ولایت به میدان آمده و با سخنرانی خود، به بیدارگری می پردازد تا جایی که جان خود را در این راه فدا می کند.

وی با تأکید بر لزوم توسل به ائمه(ع) و حضرت زهرا(س) ادامه داد: اما نباید صرفا بر توسلات و مراسم گرفتن اکتفا کرد، بلکه باید نسبت به شناخت و فهم معارف اهل بیت(ع) نیز اهتمام ورزید.

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
عکس امنيتي