آیا باید پهپاد را به آمریکا پس بدهیم؟

آمریکا با تجاوز به حریم هوایی ایران نشان داد که به قوانین بین المللی پایبند نیست واین مساله صلح جهانی را به خطر می اندازد.

کنترل پهپاد جاسوسی آمریکا از سوی ایران بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی وداخلی داشته است . هرچند مقامات آمریکایی ابتدا این مساله را زیاد جدی نگرفتند اما با گذشت زمان وآشکار شدن توانمندی روزافزون ایرانیان و رمزگشایی این پهپاد ،مقامات آمریکایی نیز به هراس افتاده اند و با وجود نقض حریم هوایی ایران ، خواستار بازپس گیری این هواپیما شده اند. پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر این موضوع را با اعضای هئیت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و حقوقی وقضایی مجلس مورد بررسی قرار داده است .

حجت الاسلام والمسلمین حسین سبحانی نیا(نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس)- بحث نقض حریم هوایی ایران از سوی آمریکا و پهپاد جاسوسی رادارگریز هم از سوی دستگاه دیپلماسی وهم از سوی مجلس در حال پیگیری است و به طبع دستگاه های مسئول از طریق مراجع ذیربط باید شکایت جمهوری اسلامی ایران را در مجامع بین المللی مطرح کنند. البته نماینده ما در سازمان ملل اعتراض ایران را به صورت رسمی مطرح کرده و وزارت امور خارجه نیز باید این مساله را به صورت جدی پیگیر کند. مجلس هم به عنوان یک دستگاه نظارتی باید وظیفه خود را به خوبی ایفاکند.

عضو هئیت رئیسه مجلس تاکید کرد: تجاوز به حریم هوایی ایران نقض آشکار حقوق ملت ایران است وبه همین دلیل مسئولان باید از کانال های رسمی وقابل پیگیری بین المللی این موضوع را به صورت جدی دنبال کنند تا چنین مواردی دیگر اتفاق نیافتد. اگر این قضیه برعکس اتفاق افتاده بود آمریکایی ها جنجال وتبلیغات گسترده ای در دنیا ایجاد می کردند که شاید بتوان گفت ما آن طور که شایسته است از این فضا استفاده نکردیم .

وی همچنین با اشاره به هراس امریکا از تصرف هواپیمای رادارگریزاین کشور توسط ایران افزود: تصرف پهپاد فوق مدرن وپیشرفته آمریکایی با آخرین تکنولوژی در زمینه جاسوسی و قطع ارتباطش با رادار مرکزی ، حاکی از توان بالای مهندسین جمهوری اسلامی است و رمزگشایی این پهپاد توسط ایران نگرانی های زیادی را برای مقامات آمریکایی رقم زده است . این موضوع برای آمریکا که مدعی است در منطقه هیچ کشوری نمی تواند بر اقدامات جاسوسی آنها اشراف یابد بسیار سنگین وغیر قابل جبران است .

وی درادامه درخصوص در خواست آمریکا برای پس گرفتن هواپیمای جاسوسی تصریح کرد: چنین درخواستی بی ربط است و طبق قوانین بین المللی اقدام آمریکا یک تجاوز آشکار وغیر قانونی است و در نهایت این جمهوری اسلامی ایران است که در خصوص این هواپیما تصمیم گیری می کند.

علی اسلامی پناه( نائب رئیس کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس)- ایران با تکیه بر توانمندی بالای علمی خود توانست با تجاوز آمریکا به حریم هوایی کشورمان به بهترین شکل ممکن برخورد کند واین اقتدار ملی را به نمایش بگذارد. پیگیری و شکایت علیه اقدام غیرقانونی آمریکا از سوی ایران یک حق قانونی است و ما در این موضوع کوتاهی نخواهیم کرد. دولت جمهوری اسلامی ایران پیگیر این مساله است ومجلس نیز تلاش دارد تا این مساله به بهترین شکل ممکن رصد شود واقدامات قضایی واجرایی از سوی دولت صورت گیرد.

نماینده مردم جیرفت همچنین با اشاره به درخواست اوباما وبازپس گیری هواپیما، تاکید کرد: هر کسی می تواند درخواستی داشته باشد ، اما این حق ایران است که در این رابطه تصمیم گیری کند وبنابراین حرف نهایی را در این رابطه جمهوری اسلامی می زند. مسئولین بنابر منافع ملی ایران درباره پهپاد جاسوسی امریکا تصمیم می گیرند وآمریکا نباید دراین رابطه نظر بدهد. آنها درخواست خود را مطرح کردند، اما حرف آخر را ایران خواهد زد.

حشمت الله فلاحت پیشه ( عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس)- آمریکا باید به خاطر تجاوز پهپاد جاسوسی به حریم هوایی ایران رسما از ملت ما عذرخواهی کند . این یک واقعیت است که آمریکا به حریم هوایی جمهوری اسلامی ایران تجاوز کرده واین مساله در قوانین بین المللی نقض آشکار حقوق یک کشور وملت است . آمریکا باید بداند که اقدامش یک تخلف بین المللی است. این اقدام آمریکا صلح جهانی را به خطرمی اندازد بنابراین سازمان ملل وخصوصا شورای امنیت موظفند وارد مساله شوند وان را بررسی کنند وباید آمریکا را که اقدام به چنین عمل تجاوزکارانه ای کرده ، محکوم کنند. جمهوری اسلامی نیز علیه آمریکا اعلام جرم کرده و این موضوع را در مجامع بین المللی پیگیری می کند.

وی با اشاره به درخواست رئیس جمهور آمریکا برای پس گرفتن پهپاد جاسوسی گفت: اقدام آنها در جاسوسی از ایران به هیچ عنوان جایی برای درخواست برای آنها باقی نمی گذارد، با توجه به اینکه این اقدام یک تجاوز اشکار است هیچ حقی برای چنین درخواستی برای آمریکا باقی نمی ماند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

عکس امنيتي