اخبار كوتاه رویدادهای سوریه

حمله به راه آهن ، اعلام نتایج انتخابات شوراهای محلی،ربودن یك سرتیپ بازنشسته، اعترافات عضو گروه قاتل فرزند مفتی سوریه،بیانیه وزارت خارجه سوریه، افزایش مجازات قاچاق سلاح،سفر مقام سوری به مصر و برگزاری تظاهرات علیه مداخله خارجی از جمله اخبار كوتاه روز جمعه سوریه است.
 

*** حمله به خط راه آهن در شرق سوریه

افراد مسلح خط راه آهن را در شرق سوریه و در منطقه الكبر در نزدیك شهر دیرالزور تخریب كردند.

خبرگزاری سوریه (سانا) با اعلام این خبر به صورت كوتاه افزود كه این اقدام تلفات انسانی در پی نداشته است.

پیشتر نیز دو مورد حمله به قطار مسافری حمص به دمشق و قطار باری در ادلب در شمال غرب سوریه صورت گرفته بود.

*** اعلام نتایج انتخابات شوراهای محلی

از مجموع سه هزار و 816 نامزد در استان 'حماه' واقع در مركز سوریه ، یكهزار و 927 نامزد در انتخابات حائز اكثریت آراء شدند.

به گزارش خبرگزاری سوریه (سانا)، در استان 'حسكه' در شمال سوریه نیز از مجموع دو هزار و پانصد نامزد، 587 نفر برنده انتخابات شدند.

نتایج انتخابات در دیگر استان های سوریه از جمله دمشق ، ریف دمشق در نزدیك دمشق ، سویدا در جنوب و طرطوس در غرب این كشور نیز در روزهای گذشته اعلام شده بود.

انتخابات مزبور با شركت نزدیك به 43 هزار نامزد برای انتخاب 17 هزار نفر جهت شورای شهر و روستا دوشنبه گذشته برگزار شد.

نیروهای شهرداری دمشق نیز بسرعت و بعد از برگزاری انتخابات اقدام به پاكسازی شهر از تبلیغات انتخاباتی كردند و اكنون كمتر آثاری از این تبلیغات در سطح دمشق وجود دارد.

*** ربوده شدن یك سرتیپ بازنشسته

'موسی الرفاعی' سرتیپ خلبان بازنشسته توسط افراد مسلح در شهر ' حمص ' واقع در مركز كشور ربوده شد.

همچنین بر اثر انفجار بمبی كه افراد مسلح در حال كارگذاشتن آن در منطقه 'مضایا' در استان ریف دمشق بودند، یك فرد مسلح كشته و سه نفر مجروح شدند.

*** اعترافات عضو گروه قاتل فرزند مفتی سوریه

'محمد دیب جمال شعبان' به جنایت افراد مسلح و گروهی كه وی در آن عضو بوده است، در زمینه ترور 'ساریه حسون' فرزند شیخ 'احمد بدرالدین حسون' مفتی سوریه اعتراف كرد.

وی به تلویزیون سوریه گفت: روزی شنیدم حسین، محمد، یسار و حسان موید الطحان درباره دانشگاه ایبلا سخن می گویند، حسان به آنان گفت كه در جاده حلب دمشق است.

شعبان افزود: دو روز بعد شنیدم یكی از آنان می گوید، خدا را شكر كار را زود تمام كردیم و كسی متوجه نشد، پرسیدم كار چه كسی را تمام كردید، آنان گفتند: ساریه فرزند شیخ حسون را كشتیم.

وی با اشاره به این كه محمد موید الطحان، قاتل ساریه است، ادامه داد: آنان منتظر خودروی ساریه شدند، وقتی خودرو رسید ، محمد ، ساریه را كشت و پسر عمویش نیز فرد همراه ساریه را به قتل رساند.

ساریه حسون دو ماه قبل همراه با یك استاد دانشگاه از سوی افراد مسلح در شمال غرب سوریه كشته شد.

*** سخنان نجاح العطار

'نجاح العطار' معاون فرهنگی رییس جمهوری سوریه در ملاقات با هیات اطلاع رسانی مصری گفت: وحدتی كه روزی آن را میان دو كشور ساختیم همچنان در قلب ما زنده است.

وی ابراز امیدواری كرد كه مصر نقش پیشرو خود را در سطوح عربی منطقه ای به ویژه با توجه به شرایط منطقه خاورمیانه باز یابد.

*** بیانیه وزارت خارجه و مهاجرین سوریه

وزارت خارجه و مهاجرین سوریه درباره 'محمد بسام العمادی' سفیر سابق سوریه در سوئد كه اخیرا به مخالفان نظام پیوسته است، بیانیه ای صادر كرد.

این وزارتخانه افزود: العمادی در زمان پست سفارت مرتكب تخلفاتی از جمله سوء استفاده از قدرت برای غارت اموال عمومی شد كه به همین دلیل در سال 2010 میلادی از خدمت در نهادهای دولتی به طور كامل اخراج شد لذا پیوستن چنین فردی به مخالفان نشان دهنده ماهیت آنان است.

*** طرح خرید صد هزار تن گندم

موسسه تجارت و تولید حبوبات سوریه مناقصه بین المللی جدیدی را به منظور خرید صد هزار تن گندم ارائه داد.

تجار اروپایی گفتند: این موسسه می خواهد تا دو ماه پس از قرارداد، این محموله را بارگیری كند.

*** افزایش مجازات قاچاق سلاح

مجلس سوریه با افزایش مجازات قاچاق سلاح در سوریه از 5 سال به 15 سال موافقت كرد.

بر اساس قانون، افرادی كه سلاح قاچاق كرده و خود در اقدام های تروریستی سهیمند به حبس ابد با اعمال شاقه یا اعدام محكوم می شوند.

*** سفر مقام سوری به مصر

پایگاه اینترنتی 'محطه اخبار سوریه' نوشت: یك مقام سوریه با یك فروند هواپیمای اختصاصی صبح پنجشنبه از مصر دیدن كرده است .

منابع آگاه نیز در فرودگاه قاهره گفتند: فرد مزبور، 'میخائیل سلیم كاسوحه' مشاور در هیات وزیران سوریه است كه حامل پاسخ مهم نظام سوریه به طرح كمیته عربی است.

كمیته عربی به ریاست قطر رییس دوره ای اتحادیه عرب و با حضور وزیران خارجه برخی كشورها از جمله عمان و الجزایر برای حل بحران سوریه تشكیل شده است.

*** راهپیمایی در طرطوس و حسكه

اهالی شهر ساحلی 'طرطوس' در غرب سوریه و استان 'حسكه' در شمال شرق سوریه با برپایی تظاهرات مخالفت خود را با مداخله خارجی در امور داخلی سوریه اعلام داشتند.

آنان همچنین گفتند كه اصول ملی، قومی و برنامه اصلاحات فراگیر به رهبری 'بشار اسد' رییس جمهوری سوریه را مورد حمایت قرار می دهند.
 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

عکس امنيتي