تلویزیون چین: ایران با رزمایش تنگه هرمز قدرت خود در برابر غرب را به نمایش گذاشت

تلویزیون ملی چین با اشاره به برگزاری رزمایش در تنگه هرمز توسط ایران اعلام کرد که این کشور ضمن نمایش قدرت، در واقع قدرت نفوذ خود را در برابر غرب به نمایش گذاشته است.

 

به گزارش فارس پایگاه خبری "تلویزیون ملی چین" در گزارشی با عنوان "قدرت نفوذ ایران در برابر وابستگی نفتی غرب " نوشت که ایران در حالی شنبه گذشته رزمایش ۱۰ روزه ای را در تنگه هرمز واقع در خلیج فارس آغاز کرد که می‌کوشد با این اقدام قدرت نفوذ بالای خود را در برابر وابستگی نفتی غرب به نمایش بگذارد و این اقدام در شرایطی که تنش میان کشورهای غربی و ایران بالا گرفته، از اهمیت خاصی برخوردار است.

بر اساس این گزارش، "حبیب‌ الله سیاری" فرمانده نیروی دریایی ایران در این مورد گفت که هدف اصلی برگزاری این رزمایش، نمایش قدرت دفاعی ایران و توانایی بازدارندگی این کشور است و همچنین ابلاغ پیام صلح و دوستی در تنگه هرمز و آبهای آزاد نیز محسوب می‌شود. این رزمایش علاوه بر این نشاندهنده توان ایران در کنترل منطقه است که با آزمایش موشکها و تسلیحات و اژدر خود را نشان داده است.

در این گزارش آمده است که اظهارات سیاری در حالی است که باید توجه داشت که هرگونه تحرک ایران که به بسته شدن تنگه هرمز به عنوان تنها محل عبور برای حدود یک سوم از تانکرهای نفتی منجر شود، می‌تواند به تهدیدی قوی در برابر وابستگی نفتی غرب تبدیل شود.

این شبکه تلویزیونی نوشت که پیش از اینکه " علی‌اکبر صالحی" وزیر خارجه ایران اعلام کند که این کشور تنگه هرمز را مسدود نخواهد کرد، بهای نفت افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت و در عین حال بازگو کننده این موضوع بود که ایران می‌تواند در شرایطی که تنش موجود به رویارویی متقابل تبدیل شود، مقابله به مثل کند از این رو پیش‌بینی می‌شود در صورتی که ایران تنگه هرمز را به مدت ۳۰ روز مسدود کند، آمریکا متحمل ضرر ۷۵ میلیارد دلاری خواهد شد و بهای جهانی نفت هم به حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت.

تلویزیون ملی چین در ادامه افزود که ایران پیش از این هم در موارد مشابه و زمانی که آمریکا اقدام به اعمال تحریم ایران کرد، به جنگ قدرت دست زده بود و کارشناسان بر این باورند که غرب هرگز از لحاظ نظامی با ایران روبرو نخواهد شد تا زمانی که ایالات متحده آمریکا همچنان با پیامدهای حضور نظامی در عراق و افغانسان دست به گریبان است و کشورهای اروپایی نیز با بحران حاد بدهی‌ها مواجه هستند.

همچنین تصمیم ایران مبنی بر برگزاری چنین رزمایشی یک روز پیش از شروع تعطیلات کریسمس اقدامی تصادفی نیست و نشاندهنده توانایی ایران در دست گذاشتن بر نقطه ضعف‌های غرب دارد.

در پایان این گزارش به سخنان "محمد مرندی" پژوشگر آمریکای شمالی دانشگاه تهران اشاره شده است. وی در این مورد گفت: تهدید نظامی تنها یک ابزار در دست آمریکا و اسرائیل است تا کشورها را وادار به پیروی از خواسته‌های آنان کند. آنها علیه ایران دست به اقدام نظامی نخواهند زد چرا که ساختار نفتی و گازی خاورمیانه به طور کامل نابود خواهد شد.

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی