معرفي اجمالی گروه تاريخ

رشتة تاريخ در حوزة علوم انساني در شمار رشته­‌هاي مادر، و با رشته‌هايي چون کلام، ادیان، جامعه‌شناسي و علوم سياسي مرتبط است. و در حوزة‌ علوم ديني، در عمق بخشيدن به مطالعات کلامي، تفسيري و حتي فقهي بسيار تأثير‌گذار است.

بدين لحاظ ، در سال 1369 ه.ش  پس از تاسيس گروه تاريخِ موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) که در آن زمان بنياد فرهنگي باقر العلوم † نامیده می شد راه اندازي گردید که مي توان آن را اولين گروه تاريخِ شکل گرفته درحوزه علميه قم نيز دانست.

گروه مذکور تا کنون فعاليتهاي آموزشي و پژوهشی فراوانی داشته که از جمله آنها برگزاری 8 دوره کارشناسی، 5 دوره کارشناسی ارشد، 3 دوره دکتری؛ نگارش 40 پایان نامه کارشناسی ارشد، 7 رساله دکتری، بیش از 20 عنوان کتاب در گرایش ها و زمینه های مختلف تاریخی، یکی از مهمترین این تألیفات "تاریخ قیام و مقتل جامع سید الشهداء" می باشد که در حدود یک دهه با همکاری محققان و اساتید رشته تاریخ زیر نظر استاد حجه السلام و المسلمین مهدی پیشوایی به زیور طبع آراسته شده است.

در ضمن بیش از 160 مورد مقالات علمی توسط گروه تاریخ تألیف شده است که در مجلات علمی و معتبر به چاپ رسیده است.

انتشار نشریه علمی پژوهشی (تاریخ اسلام در آیینه پژوهش) که تا شماره 38 منتشر شده است، از دیگر فعالیت های پژوهشی گروه به شمار می آید.