باز نشر نظر علامه مصباح در مورد جایگاه زن و ظلم به زن در جوامع سنتی و مدرن

هر دو گرايش زندگي سنتي توأم با محروميت زن و زندگي مدرن غربي، كمابيش در كشور ما وجود دارد و در هر دو گرايش به زن ظلم مي‌شود؛ براي تأمين حقوق زن بايد به نحوي كه دين مشخص كرده رفتار كرد و تفكرات غير اسلامي را از ذهن بيرون ريخت.

 

در پست اینستاگرامی رئیس جمهور آمده است: 

برخی فکر می کنند، امنیت و اخلاق زن ، فقط در داخل خانه تأمین می شود؛ خانه ای که درب آن هم حتما بسته و دو قفله باشد! 

بعد از 29 سال انقلاب اسلامی؛ اگر هنوز یه همچین تفکری وجود دارد، نقص از ماست؛ زنان و بانوان ما مشکل نیستند.

#زن_مشکل_نیست

#برابری_جنسیتی

 

به بهانه همین پست بخشی از سخنان علامه مصباح یزدی در یکی از سخنرانی هایشان در زیر ارائه می شود:

-  در برخي از مناطق و كشورهاي اسلامي به خاطر نوعي از رسوم و تفكرات قومي و يا برداشت اشتباه از دين، با زنان به گونه‌اي برخورد مي‌شود كه گويا زن بايد در همه کارها تابع فرامين مرد باشد، و از اين رو حتي بسياري از كارهاي سنگين به آنها واگذار مي‌شود، و متاسفانه بعد از گذشت 1400 سال از اسلام، هنوز در كشورهاي اسلامي هم، ظلم و بي‌مهري نسبت به زنان وجود دارد.

 

هرچند غرب ادعا دارد كه به زن‌ها به عنوان موجودي برابر با مردان و يا حتي بالاتر از آن نگريسته مي‌شود، اما چنين چيزي صحت ندارد و زنان در غرب هم مورد ظلم قرار گرفته اند. حتي اگر از آمارهاي بالاي ظلم به زنان و محدود كردن و كتك زدن زنها در غرب چشم بپوشيم، باز هم زن در غرب مورد بي‌مهري قرار گرفته است، چرا كه معرفي زن به عنوان يك ابزار براي لذت جويي درغرب، خودش بالاترين ظلم به زنان است.

 

هر دو سبک زندگي سنتي و مدرن غربي توأم با محروميت زن، كمابيش در كشور ما وجود دارد و در هر دو گرايش به زن ظلم مي‌شود؛ براي تأمين حقوق زن بايد به نحوي كه دين مشخص كرده رفتار كرد و تفكرات غير اسلامي را از ذهن بيرون ريخت. لذا نه آزادي مطلقي كه غرب براي زن تعريف مي‌كند و نه محروميت‌هايي كه در برخي تفكرات سنتي وجود دارد، هيچ كدام صحيح نيست و سبب ظلم به زن و بي‌احترامي به شخصيت زن مي‌شود.

دستور صريح اسلام در بسياري از موارد، مشاوره و همفكري زن وشوهر است و چنين نيست كه زن در همه امور تابع محض همسر خود باشد، بلکه تنها در مسائل خاص زناشوئي، زن موظف به اطاعت از شوهر است كه البته آن هم به خاطر مصالح و تحكيم خانواده و كسب آرامش مرد براي توجه به خانواده خود است.

 

 گرايش‌هاي فمينيستي غربي نيز نه تنها مخالف صريح احكام اسلام است، بلكه در عمل هم نمي‌تواند آرامش و آسايش را براي زن به ارمغان آورد، چرا كه اين تصور را در ذهن زن به وجود مي‌آورد كه اگر تاكنون در حق او ظلم شده، بايد براي احقاق حق خود با مردان به ستيز برخيزد، و لذا اين تفکر به جاي سازش و هم‌زيستي، احساس مقابله با مرد و همسر خود مي‌كند، و آسايش و آرامش را از زندگي‌ها گرفته و تنها تخم نفرت، كينه و سوء ظن را در خانواده مي‌كارد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
عکس امنيتي