برجسته ترین ویژگی موسسه امام خمینی (ره) / دو مکانی که امام (ره) اهتمام ویژه به آنها داشت / تبیین ولایت مداری آیت الله مصباح

تبیین: آیت الله رجبی،به معرفی و تبیین شخصیت علامه مصباح پرداخت و در تبیین ولایت مداری و عشق ایشان نسبت به رهبری، خاطره گریه کردن آیت الله مصباح در فقدان امام راحل، نقل کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تبیین، حضرت آيت‌الله رجبي قائم مقام موسسه آموزشی و پژوهشی موسسه امام خمینی (ره) با حضور در جمع طلاب فيروزآباد فارس با توصیه های لازم جهت موفقیت طلاب، به تبیین نکاتی مهم ، پرداخت.
آیت الله رجبی در ابتدا توضیحاتی درباره موسسه امام خمینی (ره) داشته و مهم ترین امتیازات موسسه را برشمردند.

وی برجسته ترین ویژگی موسسه امام خمینی (ره)را وجود حضرت آیت الله مصباح (حفظه الله) در راس موسسه دانست و گفت: ویژگی دوم، برنامه های موسسه است، که بر روی مباحث عقلی و نقلی کار میکندو همچنین ویژگی دیگر کارکردن بر روی تهذیب و بصیرت است، همچنین با نقل خاطره ای اهتمام ویژه حضرت امام (ره) به موسسه را توضیح داد.

آیت الله رجبی ، همچنین به معرفی و تبیین شخصیت علامه مصباح پرداخت  و مهم ترین نکاتی که برشمردند: اعتماد بزرگان نسبت به آیت الله مصباح بود و  اخلاص، تشخیص و عمل به وظیفه علامه مصباح بود.

آیت الله رجبی در تبیین ولایت مداری و عشق به رهبری علامه مصباح به خاطره گریه کردن آیت الله مصباح بخاطر فقدان امام راحل پرداخت.
عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) برای طلاب حاضر در جلسه،  سه نعمتی که خداوند به آنها عنایت داشته است را برشمرد و بر لزوم غنیمت شمردن از این سه نعمت،تاکید کرد.

آیت الله رجبی، سه وظیفه طلاب را برشمرد و به اهمیت شرکت در جبهه فرهنگی اشاره و شرط تاثیر گذاری تبلیغ را بییان کرد.

وی با تاکید بر لزوم خودباوری جهت پیروزی در کارها به لزوم داشتن برنامه و نظم در امور تصریح کرد .

آیت الله رجبی با اشاره به وجود افراط و تفریط در بین بعضی از طلاب، توجه به بیانات رهبری جهت کسب معرفت، تهذیب و بصیرت را گوشزد نمود و اهمیت تقویت دقت در سنین جوانی ، تبیین نمود.

متن سخنرانی عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) در جمع طلاب فیروزآباد فارس:
بسم الله الرحمن الرحیم
تقدیم به روح مطهر حضرت امام رضوان الله علیه و شهدای اسلام به ویژه شهدای نظام جمهوری اسلامی صلواتی اهدا میکنیم.

خیلی خوشوقت هستم و خدا را شکر می کنم که در جمع شما سربازان امام زمان حضور پیدا کردم و دقایقی رو مزاحم اوقات شریف شما میشوم؛ من در مورد موسسه یک کلمه عرض کنم بعد چند نکته هست که به ذهنم رسیده شاید مفید باشه برای جمع حاضر و خودم انشاالله تقدیم حضورتون کنم.
برجسته ترین ویژگی موسسه امام خمینی (ره)
موسسه یکی از ویژگی های برجسته اش وجود حضرت آیت الله مصباح (حفظه الله) در راس موسسه است, شخصیتی که مورد اعتماد علمی و معنوی آیت الله بهجت، علامه طباطبائی، حضرت امام (ره) و  مقام معظم رهبری  بوده و هست.

اعتماد بزرگان نسبت به آیت الله مصباح
یعنی شخصیت های برجسته دوران معاصرما که از اساتید هم ایشون هم بزرگان امروز ما هستند همه اعتماد و اعتنای ویژه به شخصیت ایشان داشتند, آیت الله بهجت(ره) میدانید شورای عالی حوزه رو جامعه مدرسین پیشنهاد میدن به علما و آنها تایید میکنن و نصب میشن, آیت الله بهجت (ره) چندین دوره که اعضای شورا رو معرفی کردند فرمودند من فقط آیت الله مصباح رو میشناسم و تایید میکنم.

خوب علامه طباطبایی (ره) شنیدید که تفسیر المیزان رو مینوشتند قبل از چاپ میدادن آیت الله مصباح میدیدند و نظر میدادند و یکبار فرمودند که آیت الله مصباح (حفظه الله) در تفسیر المیزان ما شریک هستند, کتاب البیع امام(ره) مهمترین کتاب فقهی است که امام قبل از چاپ میدادن آیت الله مصباح(حفظه الله) میدیدن و نظر میدادند.

اخلاص، تشخیص و عمل به وظیفه علامه مصباح
اخلاص ایشان هم مورد قبول دوست و دشمن هست و این که همیشه به فکر این هستند که بشناسند وظیفه شون چی هست و در حدی که در توان دارند به وظیفه عمل کنند.

این ویژگی ایشون همون اخلاص تشخیص وظیفه و عمل به وظیفه هست تا اون مقداری که میتوانند یعنی هیچ فرو گذار نمیکنند لذا شما دیدید در دوران اصلاحات که دشمن تهاجم فرهنگی رو شروع کرد ایشون شهر به شهر میرفتند و سخنرانی می کردند بعضی از بزرگان توصیه کردند که شما چرا میرید شآن شما بالاتر است شما شدید به تعبیر بعضی روضه خوان اما ایشون فرمودن که وظیفه تشخیص میدهم که اگر کوتاهی کنم دین خدا و نظام اسلامی در خطره اینطور حاضر شدن که هر کاری از دستشون برمیاد.

ولایت مداری و عشق به رهبری
ولایت مداری شاخص دیگر ایشون هست هم نسبت به امام(ره) عشق ایشان به امام(ره)  بی نظیره جایی منعکس نشده, ما شاید دو ماه بعد از رحلت امام(ره)  گروه تفسیر اینجا رفتیم خدمت ایشون و تسلیت بگیم همینکه نشستیم شروع کردن به گریه کردن و مدتی گریه میکردند خوب این عشق به رهبریشون هم دیدیم که چقدر در سخنرانی هاشون نسبت به مقام معظم رهبری(حفظه الله) و چقدر نقطه مقابل مقام معظم رهبری(حفظه الله)  نسبت به ایشان تجلیل دارند که شاید قطعا راجع به هیچ شخصیتی از شخصیت های معاصر، مقام معظم رهبری آنقدر که نسبت به ایشان تجلیل کردند تجلیل نکردند.

دومین ویژگی موسسه
ویژگی دوم برنامه های موسسه است، که برنامه های موسسه روی مباحث عقلی و نقلی یه دوره قرآن یعنی تفسیر موضوعی قران یه دوره اموزش فلسفه که هر رشته ای بخواهند بروند باید این دو رو بخوانند؛ در مراکز دیگه چنین ویژگی نیست خطوط اصلی فکری و شاخصه اصلی فکری افراد رو اینجا اونها میسازند. و مکرر عزیزان ما که فارغ التحصیل اینجا بودن و رفتند تو عرصه اجتماع و در هر زمینه ای فرمودن آن وقت که ما اینها رو میخوندیم میگفتیم به چه در ما میخوره الان میبینم که میگن تنها چیزی که به درد ما میخورد همین هاست.

اهمیت تهذیب و بصیرت در موسسه
ویژگی دیگر اینجا تهذیب و بصیرت است، یعنی هر کس که اینجا درس میخواند غیر از برنامه های رایجش هر 10 الی 15 نفر با یک استاد اخلاق  مرتبط  هست و مباحث تهذیبی مطرح میشه و مشاوره داده میشه  و طلاب سوالاتشون رو میگن.

ویژگی سوم همان بحث بصیرت است.  روی بصیرت که مقام معظم رهبری (حفظه الله) تاکید دارند اینجا تاکید ویژه دارند خواستم اجمالا بدانید که برنامه ها چی هستش و این سه تا نکته رو بگم و به همین دلیل هم حضرت امام و هم مقام معظم رهبری نسبت به برنامه های موسسه نه تنها تایید کردند بلکه تاکید بر توسعه این کارها کردند.

موسسه کارش رو از سال 54 شروع کرد، ولی بعد از پیروزی انقلاب که آیت الله مصباح خدمت حضرت امام(ره) رسیده و گزارش داده بودند که ما چنین برنامه ای رو در حوزه شروع کردیم یه مقدار که ایشون توضیح داده بودن حضرت امام(ره) اینطور اشاره کرده بودند که کافیه و فرمودند که توسعه بدید و تا من زنده ام حداقل به دو برابر توسعه بدید و هزینه اش رو میدهم و تا اخر عمرشون همه هزینه رو پرداخت میکردند.

دو مکانی که حضرت امام (ره) اهتمام ویژه به آنها داشت
تولیت استان مقدس جمکران چندین بار این رو نقل کردن که امام(ره) به دو جا اهتمام داشت که بودجشون حتما برسه یکی حزب الله لبنان و یکی موسسه امام (ره). میفرمودن خیلی از بزرگان می آمدن و میگفتن ما این برنامه ها رو داریم امام(ره) چیزی نمیگفتن یا سکوت میکرد اما اینجا رو پیگیر بودن که فرستادید و مقام معظم رهبری هم شاید جمعی نبود که من بخاطر مناسبت های مختلفی در اون جمع بودم همواره توصیه به موسسه کردند.

لزوم غنیمت شمردن از سه نعمت
اما اونچه که من میخواهم عرض کنم خدمت شما چون فرصت نیست فقط تیتر عناوینش رو عرض کنم یکی اینکه سه تا نعمت خدا به شما عزیزان داده این نعمت رو غنیمت بشماریم و استفاده حداکثری و بهینه ازش بکنیم یکی همین سربازی امام زمان (عج) حالا فرصت نیست وگرنه من توضیح میدادم که این چه گوهر گرانبهاییست فکر نکنیم که این تلاش ما بود که اومدیم طلبه شدیم از عمق جانمان معتقد باشیم که این لطف حضرت بقیه الله (عج) بود که مارو کشوند به اینجا ، آمدن و طلبه شدن شخص هزاران شرط داره که یکی از اون دست خود انسان می باشد و این لطفی که حضرت به ما و شماها کرده باید غنیمت بشمریم و پاسخ این لطف و شکر این نعمت بجا بیاوریم.

دوم،  سنین شماست این سنی که شما هستید یه صفای باطنی وجود داره و از یک نشاطی برای یک کار علمی برخوردار هستید خیلی باید غنیمت بشمرید بعدا که عمر انسان میگذره به این نتیجه میرسه که حیف شد اون دوران اون صفا اگه ازش استفاده نشده باشه و اگر این نعمت رو غنیمت شمرده و استفاده بهینه کرده باشیم خوشنود خواهیم شد، مثل علامه طباطبائی، حضرت امام(ره)، علامه مصباح و آیت الله جوادی آملی و اینها از اون فرصت استفاده کرده اند هم نهایت استفاده و هم استفاده بهینه، نگذارید یه لحظه از عمرتون صرف کار بیهوده بشه، علم غیر نافع بشه حتی ممکنه کار علمی بکنید ولی وقتی دقت بکنید میبینید این نه برای خودتون مفیده نه برای دیگران اینها رو مراقب باشید که حتی در درس خوندن  در مطالعه در تعلیم و تعلم در تبلیغ اگر زمینه ای شد رفتید شاخصتون این باشه که این به درد خودم میخوره یا جامعه، یعنی برای رسیدن من به سعادت یا جامعه به سعادت اثر داره یا نداره اگه اثر داشت یعنی خدا خشنوده ،از ما امام زمان همین رو همین رو میخواهد ما که طلبه هستیم این وظیفه رو داریم.

و سومین نعمت همین فضای حوزه و طلبگیست این فضایی که الان به برکت امام (ره)و شهدا فراهم شده قبل از انقلاب وجود نداشت در قم فقط دو تا مدرسه بود که برنامه منظمی داشت یکی مدرسه حقانی بود و یکی مدرسه آیت الله گلپایگانی(ره) خود ما که وارد حوزه شدیم کسی نبود مارو راهنمایی کنه چقدر ما تلاش میکردیم که در یکی از این دو مدرسه لااقل بریم یه برنامه منظمی داشته باشیم از نظر برنامه ریزی ما مرهون امام(ره) و شهدا هستیم و این رو غنیمت بدونیم و از نظر فضای معنوی حوزه استفاده کنیم این سه «نعمت طلبگی، نعمت سنین جوانی شما و نعمت معنویت حوزه» این نکته اول که هر چی میتونید از این استفاده کنید چون پایه های شکل گیری شخصیت شما در این دوران است.

سه وظیفه طلاب
اهمیت شرکت در جبهه فرهنگی
نکته دوم این که ما که طلبه هستیم سه تا وظیفه داریم  آیه شریفه  122سوره توبه " وَ ما كانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا كَافَّةً " که این هم اشاره به جهاد سخت و مصطلح دارد که همه مومنون که نمیتوانند به جنگ بروند یک عده باید بمانند حالا در ادامه میفرماید"فلولا نفر من کل فرقه منهم طائفه" حالا که یه عده نمیتوانند بروند و باید بمانند و به میدان جنگ فرهنگی بروند، بیان معارف دینی رو یاد بگیرند و به دیگران یاد بدهند تا دیگران در برابر جنگ فرهنگی و دینی واکسینه بشوند لذا امام صادق (ع) فرمودند "علماء شیعتنا مرابطون فی الثغر الذی یلی الشیطان و عفاریته" علمای شیعیان ما در آن مرز و سنگری میجنگند که در آن شیطان و اعوان و انصارش در حال تلاش هستند.

شرط تاثیر گذاری تبلیغ
بنابراین این آیه به ما میگوید باید یه عده ای بیان اولین وظیفه تفقه در دین هست و وظیفه شما اینه که دین رو درست، عمیق و خوب بفهمید خوب یه بخشش مقدمات میخواهد و همین هایی که میخوانیم برای این می باشد که بعدا ما دین رو درست بفهمیم و معارف دینی رو باید منتقل کنیم چرا باید منتقل کنیم "لعلهم یحذرون" به امید اینکه اونها حذر کنند از دشمن و ابلیس و انحراف و اینها مصون بمانند یعنی بایدبه گونه ای گفته بشود  که اون حذر حاصل بشود، ما اگه بخواهیم اون اثر گذاری رو داشته باشیم باید علاوه بر یاد گرفتن و علاوه بر گفتن باید خودمون هم مهذب باشیم هم به لحاظ معنوی ذاتی که اگر شخص خودش پاک نباشد نمیتواند اثر بگذارد "الکلام اذا خرج من القلب دخل فی القلب" و هم از نظر اجتماعی، مردم اگر بدانند خود آن فرد مقید به اینها نیست، دیگر به این مسائل اعتقادی پیدا نمی کند.

برای اینکه ما بتونیم به تهذیب برسیم نیاز به تضرع داریم باید شب زنده داری داشته باشیم آن هم شب زنده داری با تضرع، حضرت آقا نقل میکردند که آن رزمنده به هم رزم شهیدش گفت چرا من شهید نشدم فرمود رازش اشکه باید نیمه شب از خواب بلند شد و اشک ریخت و از خدا خواست تا دست ما رو بگیرد تا بتوانیم موفق باشیم باید توسل به اهل بیت (علیه السلام) داشت تا موفق بشویم اینها  باطن رو پاک میکنندو  باید انس با قران همانگونه که فرمودند با ترتیل با حزن، روایت داریم "نزل القران بالحزن فاقرءوها بالحزن" هر آیه که میخوانیم احساس کنیم که پیامر (صلوات الله علیه و آله) آمده و میگوید خداوند این مطلب رو به شما میگوید ببینیم ما چه کاری باید بکنیم ، فهم قران میشود تفقه در دین، خواندن هم نباید لقلقه زبان باشه باید با توجه با ترتیل با تامل و با ربط دادن به خود انجام بگیرد.

لزوم داشتن برنامه و نظم در امور

و نکته سوم هم که باز از بیانات دینی به دست میاید، ما باید هم برنامه داشته باشیم و اصلا خود فرد اگه تصمیم قاطع و برنامه نداشته باشد موفق نمیشود اگر امیر المومنین (علیه السلام) در بستر شهادت آخرین توصیه ها رو به امام حسن و امام حسین (علیهما السلام) میکنند بعد میفرماید نه شما بلکه هر کسی که نوشته من به او میرسد توصیه میکنم ( بتقوی الله و نظم امرکم ) معلومه این نظم خیلی اثر دارد بزرگان مارو ببینید کسانی که موفق بودند منظم ترین بودند.

باید برنامه داشته باشید برای خودتون و بعد از برنامه ریزی باید بررسی کنید ببینید که چقدر به این برنامه عمل کردید و به کدام عمل نکردید و علتش را پیدا کنید که می شود همون محاسبه ای که "حاسبوا انفسکم قبل ان تحاسبوا و زنوا قبل ان توزنوا" محاسبه کنید خودتون رو این توصیه موکد دین ماست "لیس منا من لم یحاسب نفسه فی کل یوم" بنا بر این اگر میخواهید موفق بشید که بزرگان ما هم اینطور بودند .

خودباوری مقدمه پیروزی

نکته بعد هم اینکه خودتون خودتون رو باور داشته باشید و بدانید که در فرهنگ دینی هر کسی بخواهد مصمم شود و برنامه و کارنامه داشته باشد میتواند به افق های بالا برسد و برا خودتون افقهای بالا رو ببینید افقهای پیش پا افتاده و کوچک در نظر نگیرید بزرگان ما هم طلبه هایی بودن مثل ما عکسش افراد با استعداد دیگری بودن که آنها هم آمدن اینجا درس خوندن ولی نامی ازشون نمانده یا بی نظمی بوده یا بی برنامگی بوده یا اون جنبه های تضرع و اخلاص و اینها نبوده است.

وجود افراط و تفریط در بین بعضی از طلاب

افراط و تفریط در بین بعضی طلبه ها زیاده یه عده طلاب که میان سوال میکنیم که از اخبار یا روزنامه چه خبر میگوند ما اصلا تلویزیون نمیبینیم ویا اصلا ما هیچ اطلاعی نداریم،  بهش میگیم مثلا این ایام در کشورهای اسلامی چی بوده میگه من اصلا نمیدانم داعش آمده میگه این جریانات رو من نمیدونم من درس مشغول بودم اگه بخواهد توی طلبگی هم اینطور به درس مشغول بشود  این به درد اسلام نمیخورد و اگر به جایی هم برسد دشمن بر روی او سرمایه گذاری میکند و از او علیه اسلام سوء استفاده میکند.

لزوم توجه به بیانات رهبری جهت کسب معرفت، تهذیب و بصیرت

برخی از کسانی که علیه نظام صحبت کردند و دشمنان توانستند به اینها جهت داده و مدیریتشان کنند انسان هایی با فضل بودند اما بصیرت  نداشتند آن طرفش افراطه و این طرف هم تفریط حالا که میخواهد بصیرت داشته باشیم آیا باید همه روزنامه ها رو ببینیم و روزنامه ای مقاله ای داشت کامل بخوانیم نه، بیانات رهبری هم توش معرفت است هم  تهذیب هم مسائل بصیرتی، خواندن فرمایشات رهبری  برای کسی که امروز زندگی میکند لازم است.

تقویت دقت در سنین جوانی
و نکته پایانی این که در همه امورتان دقیق باشید درس میخوانید،درس میدهید، تبلیغ میکند و یا مسئله میگوید دقیق باشید، این دقت رو در همین دوران و در این سنین تقویت کنید خیلی برای موفقیت شما و برای اینکه کارهایتان طبق موازین باشد اثر گذار خواهد بود.

و اگر بی دقتی شد خیلی جا ها خراب میشود و به ضرر میشود و حتی تو زندگی خانوادگی  انسان دچار مشکل میشود،  این بزرگان ما غیر از نظم دقت هم داشتند، بنابراین درس رو دقیق بخونید .

نکته دیگر بود و اخرین عرض بنده اینه که توسل به حضرت بقیه الله(عج الله تعالی فرجه) حتما هر روز داشته باشید توسل باز تاکید میکنم افراط و تفریط نشود، ثانیا آنچیزی که در توسل مهم است توجه و حضور قلب می باشد.

آنچیزی که تو دعا و در نماز مهم است توجه و حضور قلب می باشد، یک سلام با توجه یعنی حضرت رو حاضر بدونیم، اول صبح انسان یه سلام بکنه بگه آقا ما آمدیم برای اینکه کاری بکنیم که شما خشنود بشوید میخواهیم یاور شما باشیم روی ما هم حساب باز کنید کمکتون میکنیم، مطمئنا آنقدر کریم است  مولاو سید ما که با همین سلام هم دست ما رو میگیرد و اگر دست مارا گرفتند آنوقت خیلی از کارها درست میشود.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

6 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.