علامه مصباح: دشمنان ما، دشمن اسلام هستند، نه دشمن ایران

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: امروز اگر ما با دشمنی روبرو هستيم، دشمن اسلام است، نه دشمن ایران! شاه هم ایرانی بود، اما چون نوکر آنها بود، با او مشکلی نداشتند؛ اما امروز که ايران به برکت اسلام، عزت پیدا کرده، مستکبران عالم كه از همین اسلام سیلی خورده‌اند، با ایران اسلامی دشمن هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در جمع گروهي از مسئولان مرزبانی و دریابانی سراسر کشوراظهار داشت: یکی از مسائلی که کمتر در مورد آن اندیشیده‌ایم این است که رفتارها، موضع‌گیری‌ها، انتخاب‌ها و حتی انتخاب دین ما بر چه معیار و اساسی بوده است؟ این در حالی است که تأکید اصلی انبیا، به خصوص پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله بر تقویت بنيان‌هاي فکري و باورهای اصلی بوده است.

علامه مصباح یزدی با اشاره به وجود انواع تفاوت‌ها و اختلافات بین افراد جامعه گفت: برخی اختلافات، رحمت الهی و سبب بقاء نسل هستند، مانند اختلاف زن و مرد؛ برخی تفاوت‌ها نیز بدون اختیار آدمی و بر اساس عوامل طبیعی است که قابل تغییر نیز نیستند؛ مانند اختلاف در لهجه، قوم، نژاد و ملیت؛ اما برخی اختلافات به سبب اختیار افراد بوده و قابل تغییر نیز هستند؛ مانند اختلاف در دین و گرایشات اجتماعی و سیاسی. اتفاقاً اختلافاتی که جدی‌تر است و بیشتر موجب درگیری می‌شود، همین نوع از اختلافات است.

وی در پاسخ به اين سؤال كه اصلاً چرا این اختلافات وجود دارد و چرا همگان یک دین را انتخاب نمی‌کنند که اختلافی بین آنها نباشد، گفت: این اختلافات مبتنی بر مسائل بنیادین فکري است، و هر کسی بايد اين مسأله را برای خودش حل کند که آیا دین و مذهب که به خاطر آن با دیگران اختلاف پیدا کرده، صحیح است یا نه. کسانی که عقل بیداری دارند سعی می‌کنند این مسائل را برای خود حل کنند؛ نه این که صرفاً به خاطر تولد در خانواده‌اي شیعه، شیعه شوند. متأسفانه این افراد، اندک هستند.

این مفسر قرآن کریم با استناد به آیاتی از قرآن کریم خاطر نشان کرد: خداوند پیامبرانی را فرستاد تا راه مستقیم را به مردم نشان دهند، و آنها را در اين جهت به انديشيدن وادارند. همه پيامبران بر دو مسأله ایمان به خدا و روز قیامت تأکید داشتند؛ اما جا دارد که درباره این مسأله تأمل شود که آيا واقعاً خدایی وجود دارد، یا خیر، و آيا واقعاً ما باید روزی به خاطر اعمالمان پاسخگو باشیم، یا خیر. حال، اگر ما تنبلی کردیم و صرفاً به دليل تقلید از پدران، راهی را برگزیدیم، آیا در صورت گمراهی، عذری خواهیم داشت؟

آیت‌الله مصباح با اشاره به این که گاهی عده‌ای می‌گویند چون ما ایرانی هستیم، گفته‌هاي آن مرد عرب به ما ربطی ندارد و ما باید تابع سنت و آئین نياكانمان باشیم، اظهار داشت: آیا جا ندارد یک انسان سخن پیامبران را بشنود و حد اقل در باره آنها فکر کند؟ آیا این که صرفاً از رفتارهاي نیاکان تبعيت كنيم، ما را به حقیقت مي‌‌رساند؟ اتفاقاً مشرکان هم در برابر دعوت پیامبران چنين استدلال می‌کردند که آباء و اجداد ما بت‌پرست بودند؛ ما هم آئین آنها را ادامه می‌دهیم! آیا چنین منطقی، صحیح و قابل قبول است؟  كمترين كاري كه ما بايد انجام دهيم این است که بيانديشيم كه آیا سخن پیامبر صلی‌الله‌علیه‌واله صحیح است، یا نه.

وی یکی از نواقصی اصلی جامعه را پذیرش گرایش‌های عقیدتی و سیاسی از روی تقلید برشمرد، و خاطر نشان کرد: لازم است گاهی در باره خدا، روزقیامت و سخنان انبیا بیاندیشیم، که آیا درست است یا خیر؛ اگر گفته‌هاي ايشان صحیح است، ما چه وظایفی در برابر خدا داریم؛ چه كارهايی را باید انجام دهیم، و از چه اموری باید پرهیز کنیم؛ چه کسی را باید الگوی خود قرار دهيم، و از فرمان چه کسی اطاعت کنیم؛ اگر آخرتی هست، چگونه به اعمال ما رسیدگی خواهد شد؛ اينها مسايل بنياديني است كه ما بايد براي آنها پاسخي پيدا كنيم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأكيد بر این که رفتارهای روزمره ما نیز متأثر از همین گرایش‌های عقیدتی و مسائل بنیادین است، ادامه داد: تمام رفتارهای فردی، تعامل با خانواده و فعالیت‌های اجتماعی ما، همگي متأثر از نوع نگرش ما نسبت به این مسائل است.

علامه مصباح یزدی با اشاره به پدیده عظیم پیروزی انقلاب اسلامی و برقراری نظام اسلامی در کشور، اظهار داشت: باید با خود بیندیشیم که آیا این پدیده عظیم به ما ربطی دارد، و آیا در مقابل آن وظیفه‌ای داریم. با خود بیندیشیم و ابتدا این مسأله را برای خود حل کنیم که آیا نظامی‌ که برای برپایی و دوام آن صدها هزار شهید تقدیم شده است، آیا بر حق است، یا خیر، وآیا کسانی که جانشان را در این مسیر داده‌اند، بر ما حقی دارند یا خیر؟

وی با بيان این نكته كه اگر انقلاب اسلامی‌نبود، بسیاری از ما جهنمی ‌می‌شدیم، و با انقلاب اسلامی از هلاکت نجات یافتیم، اظهار داشت: خداوند این پدیده عظيم را به دست یکي از بندگان صالح خود که به دنبال هیچ پست و مقام و ثروتی نبود، و زندان و تبعید و داغ فرزند را در این راه به جان خریده بود، محقق کرد، و ما در سایه اين انقلاب به عزتی رسیدیم که قابل تصور نبود. آیا عزت امروز ما به خاطر ایرانی بودن ماست، یا به خاطر اسلام؟ همان اسلامی که امام(ره) با حرکت خود آن را به ما آموخت.

آیت‌الله مصباح یزدی، حضرت امام(ره) را مصداق «داعی الله» خواند، و افزود: او اسلام واقعی را تبیین کرد و عده‌ای نیز به دعوت او لبیک گفتند و حاضر شدند در این مسیر انواع رنج‌ها و شکنجه‌ها را تحمل کرده و جان خود را در این راه نثار کنند، تا اسلام بر کشور حاکم شود. آیا این همه شهید تقديم شد تا ما ایرانی شویم؟ مگر قبل از آن ایرانی نبودیم؟!

استاد اخلاق حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: اگر جنگيدن فقط برای خاک و وطن ارزش داشته باشد، پس بعثی‌ها هم که در مقابل ایران ایستاده بودند و برای کشورشان می‌جنگیدند، کار پسندیده‌ای کرده‌اند! ما باید به اين نكته توجه داشته باشیم که ایرانی، عراقی و افغانی بودن که بر اثر عوامل طبیعی و خارج از اختیار ما بوده، موجب عزت ما نمی‌شود. آنچه سبب عزت و افتخار است، ایمان به خدا از روی عقل و اختیار است.

وی تفکر براي شناختن راه حق، و به دنبال آن، ایمان به خدا و قیامت را بهترین بهره‌ای دانست که می‌توان به برکت خون صدها هزار شهید از این انقلاب گرفت، و ادامه داد: اگر كسي اهل دنیا، و فارغ از دین باشد، رفتارهايش ارزشی نخواهد داشت، تلاش‌هاي چنين كساني برای کسب رفاه مادي بیشتر خودشان است و به فرمايش حضرت علی عليه‌السلام مانند سگاني است كه عوعوکنان به جان هم مي‌افتند. آنچه سبب مي‌شود ما از حیوانیت نجات یافته و اشرف مخلوقات باشیم، ایمان به خدا و عمل بر اساس اين عقیده است.

آیت‌الله مصباح یزدی افزود: امروز هم اگر ما با دشمني روبه‌رو هستيم، دشمن اسلام است، نه دشمن ایران! شاه هم ایرانی بود، اما چون نوکر آنها بود، با او مشکلی نداشتند؛ اما امروز که ايران به برکت اسلام، عزت پیدا کرده، مستکبران عالم كه از همین اسلام سیلی خورده‌اند، با ایران اسلامی دشمن هستند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ضمن اشاره به برخي ویژگی‌های حضرت امام(ره) اظهار داشت: عظمت امام(ره) حتی دشمنانش را نیز تسخير كرده بود؛ لذا معروف بود که هنگام سخنرانی امام(ره)، رئیس جمهور آمریکا برنامه‌هایش را قطع می‌کرد تا سخنرانی ايشان را به صورت مستقیم برای او ترجمه کنند! این عزت کجا، و ذلت ایرانی قبل از انقلاب کجا؟!

وي افزود: زمانی ارزش مردم ایران از سگ آمریکایی هم کمتر بود و کسی حق تعرض به يك سگ آمریکایی را نداشت؛ اما امروز سران آمريكا ایران را بزرگ‌ترین و خطرناک‌ترین دشمن خود می‌دانند. آنها پیروزی‌های متعدد كشورهاي منطقه را از آن ایران عنوان مي‌كنند، وهر چند وحشیانه به مردم یمن حمله می‌کنند، اما پیروزی‌های مردم یمن را نیز از ایران می‌دانند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به این که خروج از آن ذلت و رسيدن به اين عزت به دست یک بنده مخلص خدا صورت گرفت، گفت: متأسفانه ما کمتر به این مسئله فكر کرده‌ایم که اسلام و انقلاب منشأ چه برکاتی بوده است.

آیت‌الله مصباح يزدي با تأكيد بر این که امروز جانشین امام راحل(ره) نیز نقش خود را به خوبی ایفا کرده است، اظهار داشت: زندگی رهبر معظم انقلاب از بسیاری از ما ساده‌تر است؛ ايشان در سن 80 سالگی به اندازه سه جوان سی ساله کار می‌کنند؛ شيوه زندگی و فعاليت ایشان با کسانی که طمع رسیدن به پست و مقام دارند، بسيار متفاوت است؛ و مقایسه رهبر انقلاب با برخی مسئولان اشرافی به مثابه مقایسه حضرت موسی عليه‌السلام با فرعون، یا پیامبر اكرم صلی‌الله‌علیه‌وآله با ابوجهل است.

گفتنی است این دیدار چهارم تیرماه جاری در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

3 + 4 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.