واشنگتن: از پاکستان عذرخواهی نمی‌کنیم

دولت باراک اوباما اعلام کرد که به خاطر حمله بالگردهای ناتو به منطقه مرزی پاکستان از این کشور عذرخواهی نمی‌کند.

به گزارش فارس، "مارک تونر" سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: آمریکا به حاکمیت پاکستان احترام می‌گذارد اما در حال حاضر از این کشور عذرخواهی نمی‌کند.

وی که در جمع خبرنگاران در واشنگتن صحبت می‌کرد با اعلام این مطلب افزود: تا زمانی که نتیجه تحقیقات درباره این حمله مشخص نشود آمریکا از پاکستان عذرخواهی نمی‌کند.

تونر با اشاره به اینکه آمریکا تمایل دارد رابطه قوی با پاکستان داشته باشد، حمله هفته گذشته بالگردهای ناتو به منطقه مرزی "مهمند ایجنسی" پاکستان را یک تراژدی برای ملت پاکستان خواند و افزود: آمریکا با ملت پاکستان همدردی می‌کند.

به گزارش رسانه‌های پاکستانی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تأکید کرد: نه فقط پی بردن به حقیقت ماجرای هفته گذشته برای ما مهم است بلکه ما باید از جزئیات این واقعه نیز مطلع شویم تا بتوانیم از تکرار حوادث مشابه در آینده جلوگیری کنیم.

تونر با اشاره به تصمیم پاکستان برای عدم شرکت در "کنفرانس بن" نیز گفت: ما فکر می‌کنیم عدم حضور پاکستان در کنفرانس بن تأسف‌بار خواهد بود.

وی همچنین با تأکید بر اهمیت این کنفرانس برای منطقه و کشورهای همسایه افغانستان گفت: سفیر آمریکا در پاکستان در حال مذاکره با رهبران پاکستانی درباره این موضوع است.

تونر ادامه داد: ما به مذاکرات خود با همتایان پاکستانی ادامه داده و پیام ما در این باره بسیار شفاف است؛ اول اینکه ما به حاکمیت پاکستان احترام می‌گذاریم و دوم اینکه ما به این رابطه متعهد هستیم.

وی افزود: این رابطه‌هم به نفع منافع ملی ما و هم به نفع افغانستان است.

حمله هفته گذشته بالگردهای ناتو به 2 پست مرزی پاکستان در منطقه قبیله‌ای "مهمند" که باعث مرگ 26 سرباز پاکستانی شد خشم مردم و مقامات پاکستانی را در پی داشت.

پس از این حمله، پاکستان ضمن مسدود کردن مسیرهای تدارکاتی ناتو به افغانستان، اعلام کرد که در روابط خود با ناتو و آمریکا بازنگری کرده و در کنفرانس بن که قرار است هفته آینده با حضور 85 کشور جهان و با هدف ترسیم نقشه راه آینده افغانستان در شهر بن آلمان برگزار شود نیز شرکت نمی‌کند.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی

عکس امنيتي