امام جمعه مشهدمقدس: مسئولان موقعیت‌شناس باشند و نباید به لبخند اروپایی‌ها راضی شوند

 نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: جهان امروز به‌صورت یک دهکده درآمده و نمی‌شود اطراف یک کشور دیوار کشید و ارتباط با دنیای بیرون را قطع کرد و آن چیزی که امروز برای امت ما و مسئولان ما ضروری است موقعیت‌شناسی است.


به گزارش تبیین به نقل از  تسنیم ، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه مشهد در جوار بارگاه منور رضوی اظهار داشت: کلام ما در خطبه نخست خطبه‌های نماز جمعه در هفته‌های گذشته در مبحث شیطان‌شناسی از نگاه قرآن بود حضرت علی(ع) پس از استماع خبر بیعت‌شکنی طلحه و زبیر عنوان کردند که شیطان جمعیت خودش را به راه‌انداخته است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: حضرت جمعیت ناکثین را به عنوان حزب و دسته شیطان معرفی کردند زبیر در زمره افرادی بود که در گروه شیطان شد و از راه خارج شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ریشه مفاسد دوران بنی‌امیه و بنی‌عباس را باید در این مقوله تعریف کرد که آنها در زمره دسته و حزب شیطان بودند گفت: به دنبال جنگل جمل، جریانات قاسطین و مارقین و بعدها خوارج شکل گرفتند که امروز نیز همچنان ادامه دارند.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی افزود: علی ستیزی سرآغاز شکل‌گیری یک جریان باطل است که امروز نیز باید به عنوان یک راهبرد اجتماعی مدنظر ما قرار گیرد و باید بدانیم که این علی ستیزی با حاکمیت جور همراه بوده است و امروز نیز شاهد هستیم که داعش و امثال آن وارثان مسلم بن عقبه هستند که علی ستیز بودند.

علم‌الهدی ادامه داد: زمانی که حضرت بیمار شد زنان مدینه تصمیم گرفتند برای حمایت از حضرت زهرا(س) و عیادت به منزل ایشان رفتند  و خطبه خودشان را در جمع‌زنان مدینه انشا کردند حضرت فرمودند ای مردم مدینه من به شما خبر می‌دهم از یک شمشیر زنده که بر شما مسلط می‌شود، هرج‌ و مرجی که زندگی شما را فرامی‌گیرد از آن روز تا زمانی که لشکر مسلم بن عقبه به دستور یزید وارد مدینه شد و مردم مدینه را قتل‌عام کرد 50 سال کمتر طول کشید از آن روز تا مدتی که هر دختری ازدواج می‌کرد شرط بکارت بر آن واجب نبود.

وی تأکید کرد: داعش و امثال آن وارثان مسلم بن عقبه و آن جریان‌ها هستند که علی ستیز بودند این مطالب در مقام نقل تاریخ نیست در مقام راهبرد گرفتن در زندگانی اجتماعی امروز است.

امام‌جمعه مشهد با بیان اینکه در تاریخ اسلام دو چهره متفات داریم ابراز کرد: زبیر اگر فعال مجاهد و جانباز در راه اسلام و در رکاب پیغمبر بود و سرنوشتش شد اول نقطه علی ستیزی و انحراف اما در مقابل زهیر بن قین از دوستان خلیفه سوم که در دوران امام علی(ع) از جریان سیاست کنار کشیدِ بود و فعالیت اقتصادی انجام می‌داد و در بستر اجتماعی غیرعلی و ضد علی بزرگ شد اما سرنوشتش این بود که در کربلا به شهادت رسید.

وی با اشاره به اینکه زبیر و زهیر دو چهره متفاوت بودند که در تغییر مسیر حرکت کردند، خاطرنشان کرد: عاقبت‌ به‌خیری در چهره‌ این دو شخصیت معنا می‌شود به‌طوری‌که زبیر در جریان شیطان افتاد و زهیر در جریان خط امامت و ولایت حسینی قرار گرفت.

علم‌الهدی با تأکید بر اینکه  همه جرائم و جنایات چند قرن جنایتکاران بنی‌امیه و بنی‌عباس به دلیل قرار گرفتن در جریان و حزب شیطان اتفاق افتاده است، یادآور شد: نباید با حرف زدن‌ها و ژست گرفتن‌های زیبا به هر جریان سیاسی دل سپرد بلکه باید پیچ و مهره‌های مغز را به دست جریانی بسپارید که آخرش زبیر شدن و قرار گرفتن در جریان حسینی باشد.

وی با بیان اینکه مسئولان ما نباید به لبخند اروپایی‌ها راضی شوند و به نشست دور میز آن‌ها دل‌خوش کنند، چون اروپا هم دستیار آمریکا است‌ عنوان کرد: آمریکا اگر به ماندن ایران در برجام مطمئن نبود به‌سادگی از برجام خارج نمی‌شد و درست نیست که مجلس و دولت و مسئولان که متولیان خون شهدا هستند دنباله‌رو عوامل اطمینان‌بخش آمریکا باشند.

امام‌ جمعه مشهد ادامه داد:  روزی که رئیس‌ جمهور آمریکا گفت برجام توافق بدی است، عده‌ای از مسئولان اشتباه کردند و به مردم گفتند اگر برجام به نفع غرب بود این حرف زده نمی‌شد، بنابراین پس برجام به ضرر آمریکا است در صورتی‌که معنای حرف ترامپ این بود که برجام توافق ناقصی برای آمریکا است‌.

وی بیان کرد: ترامپ به دولت قبلی آمریکا گفت زمانی که ایرانی‌ها در مذاکرات به این میزان سخاوتمندانه برخورد کردند و خودشان هسته‌ای‌شان را نابود کردند نباید به همین میزان اکتفا می‌کردید بلکه باید قرارداد گسترده‌تری می‌بستید.

علم‌الهدی خاطرنشان کرد: ترامپ ‌در یک برنامه اعلام کرده بود که پی‌گیر بستن توافقی با ایران است تا 6 مسئله‌ حفظ محدودیت‌های هسته‌ای حتی بعد از مدت برجام، بازرسی از مراکز نظامی ایران، از بین بردن قدرت موشکی ایران، کاهش نفوذ منطقه‌ای ایران و براندازی مقاومت‌های حزب‌الله، انصار الله و حماس و قطع ارتباط این محور‌ها با ایران، اجرای حقوق بشر به این معنا که همه جریان‌های مخرب و اغتشاش‌گر در ایران آزاد باشند و محدود کردن توان سایبری ایران و به‌طور کلی قراردادی که تمام قدرت و اقتدار ایران را از بین ببرد.

وی با اشاره به اینکه کسانی که می‌گویند مانعی ندارد با آمریکا سازش کنیم، این‌ها نسبت به انقلاب از یزید و معاویه بالاتر و از سلاخان آمریکایی در منطقه بدتر هستند، گفت: جهان امروز به‌صورت یک دهکده درآمده و نمی‌شود اطراف یک کشور دیوار کشید و ارتباط با دنیای بیرون را قطع کرد و آن چیزی که امروز برای امت ما و مسئولان ما ضروری است موقعیت‌شناسی و دریافت جایگاه بین‌المللی کشور در جهان است.


امام‌جمعه مشهد با اشاره به  فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید به این دو نکته که انقلاب ما هنوز تمام نشده و اینکه جهان کفر و استکبار به سرکردگی آمریکا دشمن ما است توجه شود، خاطرنشان کرد: نهال انقلاب اکنون بعد از 40 سال در سرسبزترین حالت خودش است و دشمن ما ضعیف‌تر از همیشه است که گمان می‌کرد می‌تواند با برگرداندن تحریم‌ها نظام و مردم را مستأصل کند و مردم را علیه نظام بشوراند.

وی بیان کرد: ضعف آمریکا امروز در مهار آتش‌سوزی کالیفرنیا و اینکه برخلاف خواسته سنا ترامپ اعلام می‌کند از ترس شکست اسرائیل در مقابل ایران نمی‌تواند از حمایت عربستان دست بکشد واضح است‌.

امام‌ جمعه مشهد مقدس با اشاره به سالروز شهادت آیت‌الله مدرس و ویژگی بارز ایشان که موقعیت‌شناسی بود گفت: نمایندگان مجلس و دولتمردان ما هم باید مدرس‌وار حرکت کنند، نه اینکه رئیس‌ جمهور در همایش وحدت اسلامی آن‌طور مقتدرانه صحبت می‌کنند اما بعضی از مسئولان همکار با گفتن حرف‌هایی در مورد پول‌شویی کد برای تحریم به دشمن بدهند یا در مصاحبه با یورو نیوز بگویند حقوقشان از 3 هزار دلار به هفت‌ صد دلار رسیده و این‌طور نشان بدهند که تحریم‌ها اثرگذار بوده است، این ناهماهنگی یا ناآگاهی‌ها نباید بین مسئولان وجود داشته باشد.

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی