گرای رییس جمهور به دشمن!

حجت الاسلام روانبخش: رییس جمهور به هنگام تقدیم لایحه بودجه تصریح کرد در سال 97 «کشور و اقتصاد ما با التهاب مواجه شد دلیلش این بود که اولا تحریم ها توانست بر بازار ارز هم عملا و هم روانا تاثیر بگذارد مردم شاید برخی ریزه کاری ها ندانند ما در مقطعی از سال 97 در شرایطی قرار گرفتیم که ذخیره اسکناس ارزی ما تقریبا صفر شد.» براستی چنین اظهاراتی آن هم به هنگام تقدیم لایحه بودجه به مجلس و از تریبون مجلس چه توجیهی می تواند داشته باشد؟! البته از آقای روحانی چنین مواضعی بعید نیست او شبیه این مواضع را مانند خالی بودن صندوق ذخیره ارزی و انبارهای کشور در آستانه مذاکرات هسته ای  بیان کرد و دشمن با چنین ضعفی، برجام را بر ملت ایران  تحمیل کرد و در نهایت آن را پاره کرد و آن را از خاصیت انداخت.
درباره ادعای صفر بودن اسکناس ارزی چند نکته حائز اهمیت است.
1.  بر فرض صحت چنین ادعایی، این خبر مردم را نا امید و بازار ارزی کشور رامتلاطم تر و دشمن را نسبت به چنین موقعیتی خوشحال تر خواهد کرد. بهره برداری دشمن از این خبر این است که اگر در برهه اول سال 97 چنین اتفاقی افتاده است در پس از آن اقدام خاصی برای افزایش اعتبار ارزی رخ نداده بنابر این هنوز صفر است. دشمن از این گرای اقتصادی چه برداشتی می کند و چه تصمیمی می گیرد؟ بسیار روشن است. مردم نیز با این خبر و با همین تحلیل، از اوضاع اقتصادی نا امید تر شده موجب تلاطم بیشتر بازار می شود.
2.  ثانیا این خبر نمی تواند درست باشد، زیرا در عید نوروز 97 آمارهای سفرهای سیاحتی به خارج از کشور بسیار خیره کننده است تنها 2 میلیون نفر با ارز دولتی آن هم با 5000 دلار به آنتالیای ترکیه سفر کرده اند! اگر بعد از این ایام و با بذل و بخشش های شاهانه ای که صورت گرفته اسکناس ارزی صفر شده، شخص رییس جمهور باید پاسخگو باشد.
3.  ثالثا این فرضیه هم قابل پذیرش نیست زیرا به هنگام افزایش قیمت دلار، دولت میلیاردها دلار به کسانی پرداخت کرد که قرار بود برای واردات کالاهای اساسی به کشور ثبت سفارش بدهند اگر اسکناس ارزی کشور صفر بود چگونه مبلغی بیش از 15 میلیارد دلار ثبت سفارش گرفته شده و به جای کالای اساسی اجناس غیر ضرور وارد شده یا در چرخه مبادلات گم شده است؟ باز هم این رییس جمهور است که باید پاسخگو باشد که چرا این همه حیف و میل صورت گرفته است؟
4.  رابعا اگر در برهه ای از سال، اسکناس های ارزی صفر شده است، چگونه دوباره دولت ارز را از قیمت 19 هزار تومان به 10 هزار تومان کاهش داده است؟ آیا این اقدام  جز با تزریق دلار به بازار امکان داشت؟
5.  به هرحال اگر یک عنصر خرده پا چنین اظهاری می کرد چندان  مهم نبود ولی متاسفانه این اظهارات از زبان عالی ترین مقام اجرایی کشور یعنی رییس جمهور بیان می شود و دوست ودشمن از آن مطلع می شوند!

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی