تخریب مصباح انقلاب با تقطیع و تحریف

تبیین: حجت الاسلام امید نساج در نوشته ای به اسم « تخریب مصباح انقلاب با تقطیع و تحریف» به توضیح ماجرای تحریف سخنان علامه مصباح و چرایی آن پرداخته است.

 

یکی از راه های انحراف افکار عمومی و ترور شخصیتی نسبت به افراد شاخص، تحریف و تقطیع کلمات ایشان و یا نسبت دادن سخنان دروغ به ایشان است؛ آن هم جملات و کلماتی که خلاف افکار و خواست عمومی جامعه است.

همواره یکی از شیوه های تخریب علیه علامه مصباح نیز همین بوده است؛ به عنوان نمونه به گونه ای سخنان ایشان تحریف می شود که گویا مردم در نظام اسلامی، هیچ نقشی ندارند؛ این در حالی است که ایشان بارها تأکید کرده تا فداکاری و همراهی و خواست این مردم نباشد، اصلا تحقق نظام اسلامی، محال است؛ اما در عین حال خواست مردم به نظام، مشروعیت نمی دهد؛ مشروعیت یک امر الهی است؛ هر چند تحقق نظام در خارج وابسته به خواست مردم است؛ اما عده ای با عدم تفکیک این دو مطلب به گونه ای القا می کنند که ایشان نقشی برای مردم قائل نیست و لذا بخش های تقطیع شده ای از کلمات ایشان را در کنار سخنان حضرت امام (ره) در تعریف از مردم قرار می دهند تا به مخاطب وانمود کنند شکاف عمیقی بین تفکر امام (ره) و سایر بزرگان و علامه مصباح قرار دارد.

 

امروز و در آستانه چهل سالگی انقلاب نیز دیدارهایی با علامه مصباح صورت می گیرد که در بسیاری از آن ها، علامه مصباح به لزوم آسیب شناسی و شناخت نقاط ضعف و قوت انقلاب اسلامی اشاره می کند؛ از جمله مسائل مهم مطروحه در سخنان ایشان، شناخت اهداف انقلاب اسلامی و ارزیابی حرکت جامعه به سوی آن هدف بوده است و این، همان چیزی است که با تقطیع، دستمایه تخریب ایشان قرار گرفته است.

برخی رسانه ها با شیطنت از قول علامه مصباح تیترهایی زده اند بدین مضمون که هدف انقلاب معیشت مردم و رفاه مادی نبود، بلکه دین بود؛ یا از قول ایشان تیتر می زنند که برخی می خواهند هدف انقلاب را رفع فقر و محرومیت عنوان کنند، در حالی که هدف، اسلام بود و بلافاصله بعد ازاین جملات نیز از قول ایشان نوشته شده است اگر قدردان این همه نعمت نباشیم، عذاب می شویم!!!

طبیعتا وقتی مخاطب این تیتر را در کنار وضعیت اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم می بیند، با خود می گوید گویا حضرت آیت الله، در این جامعه زندگی نمی کنند و مشکلات معیشتی مردم را نمی بینند؛ اصلا مگر خود ائمه (ع) به رسیدگی به محرومین و فقرا تأکید نکرده اند، پس چرا آیت الله چنین سخن می گوید و با این مشکلات اقتصادی، مردم را تهدید به عذاب الهی نیز می کند؟

اما مخاطب از همه ماجرا خبر ندارد و دقیقا همان چندخط نصفه و نیمه ای که شیادان رسانه ای، اراده کرده اند، دیده است.

در حالی که توجه به چند نکته ضروری است:

اول: در این که وظیفه دولت اسلامی، تأمین معیشت مردم است، شکی نیست و حتی کوتاهی در همین مورد نیز به تضعیف این نظام منجر می شود و لذا دشمنان انقلاب و استکبار جهانی نیز در مقابله با انقلاب، همه توان خود را در تحریم ها و فشارها علیه مردم ایران به کار گرفته اند. اما سخن اصلی در این است که آیا هدف اصلی هم همان بود؟ طبیعتا مادری که چند فرزند و پاره تن خود را تقدیم این نظام کرده است، هدفش، شکم نبوده است؛ بلکه هدف والاتری بوده که ارزش آن را داشته که جان ها فدای آن شود و آن دین است.

دوم: هدف اصلی بودن دین به معنای مورد توجه نبودن مشکلات اقتصادی نیست؛ لذا علامه بارها در سخنانشان تأکید کرده است، هر چند هدف اصلی، دین است، اما شکم گرسنه، آمادگی پذیرش دین را ندارد و اگر چه دین، مهم تر از نیازهای مادی است، اما در عمل، آنچه باید مقدم شود، رسیدگی به وضع معیشت مردم است؛ اما رسیدگی به معیشت، هدف غایی نیست، بلکه مقدمه ای برای هدف اصلی، یعنی شناخت و پذیرش حق و عمل به دستورات الهی است.

سوم: آنچه علامه گفته است- بر خلاف آنچه برخی رسانه نماها نمایش داده اند – دقیقا بالاترین تعریف ها از آزادگی مردم فداکار ایران بوده است؛ چرا که آنان بر خلاف انقلاب های مارکسیتی دنیا، با اقتدا به مولایشان سیدالشهدا (ع)، نه فقط برای شکم و تأمین نیازهای مادی و حیوانی، بلکه برای ارزش های والای انسانی و الهی قیام کرده اند و این بیانگر افتخارآفرینی و همت و طبع بلند این مردم و کشور است.

هر چند از نارسانه های مواجب بگیر، چنین تخریب هایی علیه علامه مصباح، دور از انتظار نیست، اما زودباوری و سطحی نگری برخی دوستان انقلابی که بر اساس سخنان تقطیع شده ای که از این نارسانه ها خوانده اند، شروع به انتقاد از علامه مصباح کرده و به ایشان که بیش از 70 سال است در حوزه های علمیه با معارف اهل بیت (ع) سروکار دارند، یادبدهند که اهل بیت (ع) نیز به فقرا کمک می کرده اند، دور از انتظار است.

اما راز تخریب ها علیه علامه مصباح و شخصیت های نظیر ایشان چیست؛ رهبر معظم انقلاب به خوبی پرده از این راز برداشته اند:

یک نفر مثل آقای مصباح مورد هجوم تبلیغاتی قرار می گیرد؛ حرف رسا، منطق قوی و مستحکم هرجایی باشد، دشمن آنجا را زود تشخیص می دهد. با مرحوم شهید مطهری هم همین جور برخورد کردند.

 

ارسال کردن دیدگاه جدید

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد قالب های ورودی